Správa civilního letectva USA (FAA) zakázala americkým leteckým společnostem lety nad Venezuelou kvůli „politické nestabilitě a napětí“ a nařídila jim, aby opustily Venezuelu během 48 hodin, uvádí se v upozornění FAA uvedeném na jejím webu.

„Všechny lety na území a ve vzdušném prostoru Venezuely ve výšce méně než 26 tisíc stop (kolem osmi tisíc metrů – pozn.red.) <…> jsou zakázány až do vydání zvláštních pokynů v souvislosti se zvýšenou politickou nestabilitou <…> ve Venezuele a s tím spojeným neočekávaným rizikem pro lety,“ uvádí se v dokumentu.

Uvádí se také, že „osoby <…> nacházející se na území a ve vzdušném prostoru Venezuely <…> mohou opustit území a vzdušný prostor Venezuely nejoperativnější cestou během 48 hodin od chvíle, kdy bylo toto upozornění uveřejněno, jestliže pilot dojde k závěru, že let může být proveden bezpečně.“

Uvádí se, že upozornění se týká všech leteckých dopravců evidovaných v USA.

V úterý ráno se vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó, který se předtím prohlásil za prezidenta, setkal se svými příznivci na dálnici před vojenskou základnou v Caracasu.

Ještě předtím Guaidó vyzval venezuelský lid a armádu, aby vyšli do ulic a dokončili operaci Svoboda s cílem svržení zákonného prezidenta Nicoláse Madura.

Venezuelský prezident Maduro prohlásil, že velitelé všech regionů a zón integrované obrany prohlásili svou úplnou věrnost národu, ústavě a vlasti. Později Maduro sdělil, že se rozhodl zahájit vyšetřování pokusu o převrat, který spáchala opozice.

Podle slov venezuelského ministra obrany Vladimira Padrina ozbrojené síly země zcela zůstávají na straně „ústavy a legitimní vlády“. Pokus o převrat provedený Guaidóem odsoudil i předseda Nejvyššího soudu Venezuely Michael Moreno.

Ve Venezuele začaly 21. ledna masové protesty proti prezidentu Madurovi krátce po jeho přísaze. Předseda Národního shromáždění kontrolovaného opozicí Juan Guaidó se nezákonně prohlásil za dočasného prezidenta země. Řada západních zemí v čele s USA Guaidóa uznala.

Maduro na to zareagoval tím, že nazval předsedu parlamentu loutkou Spojených států.

Rusko, Čína, Turecko a řada dalších zemí podpořily Madura jako legitimního prezidenta. V Moskvě nazvali „prezidentský status“ Guaidóa neexistujícím.

Zdroj:  reuters.com