Washington požádal Moskvu, aby vysvětlila „provokace“ na ukrajinských hranicích. Na briefingu to uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. (Foto: Telegram)

Diplomat zdůraznil, že Spojené státy americké považují akce Ruské federace, včetně „zvyšování sil poblíž hranic s Ukrajinou“, za eskalaci. Dotyčný zároveň neodpověděl na otázku, zda Washington spatřuje hrozbu v přesunu sil suverénního státu na vlastní území.

„A co je nejdůležitější, dali jsme jasně najevo našim ukrajinským partnerům i Rusku, že podporujeme Ukrajinu tváří v tvář tomuto zastrašování a agresi,“ poznamenal Price.

Minulý týden Bílý dům oznámil, že americký prezident Joe Biden ve svém prvním rozhovoru se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským potvrdil podporu ukrajinské suverenity a územní celistvosti tváří v tvář „pokračující ruské agresi“. Americká zpravodajská společnost Politico zase uvedla, že partneři diskutovali o zvýšení ruské vojenské přítomnosti v blízkosti hranic s Ukrajinou.

Peskov: Přesun nemusí nikoho znepokojovat

Již dříve se k věci vyslovil tiskový mluvčí Dmitrij Peskov, který řekl novinářům, že přesuny ruské armády nemusí nikoho ani trochu znepokojovat.

„Nikdo nebloudil a nebloudí a ruská armáda se pohybuje na ruském území ve směrech, které považuje za nezbytné, a to v takové podobě, v jaké to považuje za nezbytné k zajištění bezpečnosti, spolehlivé bezpečnosti naší země,“ řekl Peskov.

Zdůraznil, že Rusko nepředstavuje hrozbu pro žádnou zemi na světě, včetně Ukrajiny.

„Vždy však velmi dbá na svou vlastní bezpečnost,“ uzavřel tiskový mluvčí.

Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov, který se k situaci vyjádřil, uvedl, že Rusko na svém území podniká kroky, které považuje za nutné, a zcela ignoruje signály ze Spojených států, které s tím nemají nic společného.

„Provádíme na svém území, zdůrazňuji, na ruském území, ta opatření, která považujeme za nezbytná. A nějaké americké signály s tím nemají nic společného. Můžeme říci, že tyto signály zcela ignorujeme,“ řekl Rjabkov novinářům.

Sergej Rjabkov rovněž uvedl, že Ruská federace a USA udržují kontakty ohledně Ukrajiny na vysoké úrovni. Moskva ujistila Washington, že obvinění z údajné ruské destabilizace situace na východní Ukrajině jsou neopodstatněná.

„Jsme s Američany v kontaktu. Probíhá to na vysoké úrovni,“ řekl Rjabkov novinářům.

Podle jeho slov americká strana informovala Ruskou federaci o svém znepokojení, „odpověděli jsme jim, že tato obava je neopodstatněná“.

„A nemusí se starat o to, co, jak tvrdí, podniká Rusko, ale o nepřijatelné chování Kyjeva, který nejenže nedodržuje minský balíček opatření, ale ve stále vyzývavější formě popírá samotné tyto dohody. Tak kdyby se o toto starali naši američtí kolegové, skutečně by to pomohlo stabilizovat situaci,“ řekl Rjabkov.

Kyjev a západní země již dříve opakovaně obviňovaly ruské úřady ze zasahování do vnitřních záležitostí Ukrajiny. V lednu 2015 Nejvyšší rada přijala prohlášení, v němž bylo Rusko označováno za „agresorskou zemi“. Moskva odmítá veškerá obvinění a zdůrazňuje, že není stranou vnitřního ukrajinského konfliktu.

Zdroj: snews.com