Čínské úřady zahájily vyšetřování ohledně americké zásilkové služby FedEx po stížnostech výrobce chytrých telefonů Huawei. Informuje o tom čínská státní agentura Xinhua. (Foto: Wikimedia)

Poznamenává se, že důvodem pro šetření byla žádost společnosti Huawei, která si stěžovala, že balíčky určené pro ni byly několikrát doručeny na nesprávnou adresu. Jeden z nich, poslaný z Japonska, přišel do Spojených států, druhý z Vietnamu do jedné z asijských zemí.

Podle zástupců Huawei balíčky obsahovaly pouze dokumenty, nebyly v nich žádné technologie ani důležité informace.

Šéfredaktor čínského vydání časopisu Global Times Chu Si-ťin oznámil, že čínské úřady se připravují na zavedení odvetných opatření proti americkému byznysu poté, co byl fakticky implementován zákaz na činnost Huawei ve Spojených státech.

Později se ukázalo, že v Číně vytvoří černou listinu amerických firem.

V polovině května americký prezident Donald Trump svým nařízením zařadil na podobný seznam společnost Huawei, která byla opakovaně obviněna z předání osobních údajů čínským zpravodajským službám.

V reakci na to zakladatel čínského telekomunikačního gigantu Huawei Žen Čeng-fej oznámil, že Spojené státy americké svými činy podceňují sílu čínského technologického gigantu.

Následně po Trumpových krocích spolupráci s čínskou společností zastavila společnost Google a několik významných dodavatelů komponentů.

V dubnu Předseda Evropské komise Jean-Claude Junkcer uvedl, že Brusel nebude bránit čínským firmám, jako je Huawei, aby investovaly v Evropě. Musí však respektovat pravidla vnitřního trhu.

„Neodmítáme někoho pouze z toho důvodu, že pochází z daleka, protože je z Číny. Pravidla se musí dodržovat,“ prohlásil Juncker.

„Evropská unie a náš vnitřní trh jsou otevřené trhy a všichni, kdo respektují naše pravidla vnitřního trhu, jsou vítáni,“ dodal politik.

Společnost FedEx je celosvětově známá díky kurýrním a logistickým službám. Byla založena jako společnost Federal Express Corporation v Little Rocku ve státě Arkansas v USA.

Za vznikem FedExu tehdy stály inovace, kdy Frederick W. Smith, čerstvý absolvent bakalářského studia na Yaleově univerzitě, vymyslel průlomový systém umožňující bezpečné doručování zásilek, u kterých čas doručení hrál zásadní roli. 

Do Evropy společnost přišla v roce 1984 a dnes poskytuje služby ve stovkách měst a trzích prostřednictvím expresních služeb na mezikontinentální a mezinárodní úrovni.

V České republice FedEx působí od roku 1991.

Zdroj:  xinhuanet.com