Andrij Ryštun už třináct let zkoumá a odkrývá tajemství ukrajinské řeky Poltvy, kterou úřady v 19. století ukryly pod zemí v západoukrajinském Lvově. (Foto: Youtube)

Většina návštěvníků slavných památek si dnes neuvědomuje, že se prochází nad skrytou řekou s děsivou historií, informuje Rádio Svobodná Evropa na svých internetových stránkách.

Expert na informační technologie Ryštun si bere detektor plynu a vstupuje do temné sítě pod Lvovem. Vydává se po stejné vodní cestě jako Židé, kteří se zde ukrývali za druhé světové války.

Řeka Poltva kdysi protékala centrem města otevřeným korytem, ale s rostoucím počtem obyvatel se úzká vodní cesta stále více znečišťovala.

Počátkem roku 1839 proto rakouské úřady začaly Poltvu odvádět do záměrně vybudovaných podzemních tunelů, které řeku napojovaly na lvovskou kanalizaci.

Po napadení Sovětského svazu nacistickým Německem v roce 1941 se vlhké a zatuchlé tunely staly útočištěm pro stovky Židů, kteří utíkali z ghetta nebo před násilím davu, jehož se dopouštěli někteří Ukrajinci ve Lvově.

Skupina asi padesáti nadšenců, kteří zkoumají útroby lvovského podzemí, společně spravuje webové stránky a pravidelně informuje o objevech v Poltvě.

Výpravy však nejsou bez rizika. V takto úzkých vodních tocích může i vzdálený déšť znamenat náhlý příval vody.

„Pokud dodržujete všechna pravidla, je to bezpečné. Za deštivého počasí dolů nechodíme. Za třináct let jsem nezažil žádnou nebezpečnou situaci. Je však naprosto vyloučeno, abyste se tam vydali sami nebo opilí. Musíte se chovat obezřetně,“ varuje Ryštun.

Hodlá pokračovat v průzkumu podzemí Poltvy, i když do některých částí se ještě nedostal.