Americkým novinám Newsweek byla představena verze ohledně havárie ukrajinského letadla. Důvodem havárie Boeing 737-800 ukrajinských aerolinií má být salva z íránského protiletadlového raketového systému. (Foto: Youtube)

Ve středu havarovalo letadlo Boeing 737-800 ukrajinských aerolinií Ukraine International Airlines, které mířilo z Teheránu do Kyjeva. Noviny uvádí, že podle Pentagonu je pravděpodobné, že ukrajinské letadlo bylo „omylem sestřeleno“.

Televizní kanál CBS News zase uvádí, že americké satelity zaregistrovaly spuštění dvou raket země-vzduch krátce před havárií letadla. Ústřední velení amerických ozbrojených sil se k tomuto vyjádřit odmítlo.

Šéf íránské organizace pro civilní letectví Ali Abedzadeh odmítl verzi ukrajinské rady pro národní bezpečnost a obranu, že příčinou havárie letadla Boeing 737-800 byla protiletadlová raketa, která jej zasáhla.

„Současně letělo ve stejné výšce několik íránských a zahraničních letadel, takže verze o tom, že letadlo bylo sestřeleno raketou, nemůže být v žádném případě pravdivá,“ dodal.

Kromě toho řekl, že všechna odvětví civilního i vojenského letectví v Íránu, se nachází v neustálé koordinaci. Abedzadeh v neposlední řadě pověděl, že Írán poskytl všechny nezbytné informace všem zemím, které jsou zainteresovány ve vyšetřování. Dodal, že v případě potřeby bude dešifrování černých skříněk provedeno buď ve Francii nebo v jiné zemi.