Ukrajina dostane vojenskou pomoc od mezinárodních partnerů k upevnění obranyschopnosti, pokud bude na jejím území obnovena bojová aktivita, prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba ve vysílání programu Právo na moc na televizním kanálu 1 + 1. (Foto: Flickr)

„Pokud se, nedej bože, obnoví aktivní bojová činnost, dostaneme konkrétní, předmětnou vojensko-technickou pomoc od řady našich partnerů,“ řekl Kuleba.

Podle jeho slov jde o zbraně, výzvědné údaje a technologie, které posílí obranyschopnost Ukrajiny a pomohou odrazit útok agresora.

Ukrajinští ozbrojenci ostřelovali okraj Doněcka z minometu a střelných zbraní, řekl novinářům ve Společném centru pro kontrolu a koordinaci příměří zástupce samozvané Doněcké lidové republiky (DLR).

V posledních týdnech se napětí v Donbasu podstatně zvýšilo. Obě strany konfliktu se navzájem obviňují z intenzivnějšího ostřelování, v samozvaných republikách prohlašují, že Ozbrojené síly Ukrajiny stahují vojenskou techniku ke kontaktní linii.

Přitom Západ obviňuje Rusko ze „zvyšování agresivních akcí“ poblíž ukrajinských hranic. Kreml na to odpověděl, že ruská vojska se pohybují po svém území podle vlastního uvážení a to nemusí nikoho znepokojovat, protože Rusko pro nikoho nepředstavuje žádnou hrozbu.

Moskva opakovaně prohlašovala, že není stranou vnitřního ukrajinského konfliktu a má zájem na tom, aby Kyjev překonal politickou a hospodářskou krizi.

Zdroj: bbc.com