Ve středu se vlna ukrajinských bezpilotních letounů zaměřila na známou leteckou základnu hluboko v Rusku, která je domovem strategických bombardérů. (Foto: X)

Letecká základna s názvem Engels 2 se nachází nedaleko stejnojmenného ruského města a obyvatelé z okolí hlásili, že během útoku slyšeli nejméně čtyři výbuchy.

Hlavní ředitelství ukrajinské vojenské rozvědky (HUR) se mezitím k útoku přiznalo, přičemž zdroje v Rusku mezinárodním médiím potvrdily, že „byly zasaženy cíle“ a škody se vyhodnocují.

Některé drony však mohly být zachyceny, přičemž Roman Busargin, gubernátor ruské Saratovské oblasti, ve svém prohlášení popsal, že útok dronu byl „odražen“. Tento útok je významný vzhledem k tomu, že Engels se nachází více než 600 km od hranic s Ukrajinou. Není to však poprvé, co se během války stal terčem útoku.

V prosinci 2022 se objevily zprávy, že při podobné operaci dronů z Ukrajiny byly poškozeny dva bombardéry Tu-95. Později téhož měsíce byly na letecké základně hlášeny výbuchy, ale rozsah škod na zemi byl nejasný. Během tohoto posledního útoku byli údajně tři ruští vojáci zabiti padajícími troskami po zachycení bezpilotních letounů.

Známý ruský telegrafní kanál, který informuje o aktuálních zprávách souvisejících s válkou na Ukrajině, o tomto nejnovějším útoku na letiště uvedl: „Válka na Ukrajině se odehrála ve dnech 1. až 3. září: „Předběžné údaje naznačují, že byl aktivován systém protiletecké obrany. Obyvatelé hlásí, že slyšeli předchozí sirénu. Oficiální informace o obětech a škodách nejsou k dispozici.“

Ukrajinské mediální zdroje spekulovaly o tom, že v Engelsu bylo něco zasaženo:

Mezitím se uživatelé sociálních sítí zmínili o požáru v oblasti letiště po explozi, kam rychle dorazili záchranáři.

Jeden z komentátorů, bydlící nedaleko letiště, napsal: „Došlo k nejméně jednomu přímému zásahu, zbytek (dronů) pravděpodobně sestřelily protiletadlové rakety. Pak přijely hasičské vozy, sanitky, policie s blikajícími světly.“

O Engelsově letišti je dlouhodobě známo, že se na něm nacházejí dálkové bombardéry Tu-160 i Tu-95MS, které jsou používány na Ukrajině, a proto zůstává prioritním cílem přeshraničních útoků Ukrajiny na ruské území.

Kreml obviňuje západní zpravodajské služby z napomáhání těmto operacím. To nedávno našlo určité pozitivní potvrzení v článku deníku New York Times, který podrobně popisuje rozsah přítomnosti CIA na Ukrajině za posledních deset let. CIA zřídila podél hranic s Ruskem zpravodajská stanoviště, z nichž mnohá pravděpodobně řídí tyto útoky na ruské území.

Zdroj: rferl.org