Koronavirová situace v České republice se ani zdaleka nelepší, a tak se mnozí odborníci snaží odhadnout, jak se celé dění bude vyvíjet dále. (Foto: Youtube)

Možný kandidát na post ministra zdravotnictví Vlastimil Válek například uvedl, co by mohlo nastat, kdyby se epidemie koronaviru opravdu začala vymykat kontrole. A prognózy nejsou zrovna radostné…

Nejtvrdší odhad Válka zazněl v jeho rozhovoru pro portál Echo24.cz. V něm totiž dotyčný varoval, že o Vánocích by opět mohlo dojít na kompletní lockdown, které již Česko moc dobře zná z předchozích měsíců. Dotyčný se dokonce nechal slyšet, že celá situace podle něj „smrdí“.

„Já už nechci přijít o další Vánoce, o další Velikonoce. Ale teď to tím smrdí,“ řekl Válek a vzápětí dodal: „Pokud budeme mít do konce listopadu 15, 20 tisíc pozitivních denně, pokud budeme mít, tak jak Duškovi z nejpesimističtějších predikcí vychází, v nemocnicích a na jipkách polovinu čísel z nejhorších loňských měsíců, tak skutečně hrozí, že na Vánoce zase budou zavřené obchody a všechno.“

Navazoval tím na odhad ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška. Ten se totiž v úterý nechal slyšet, že počty nových případů porostou dál a že by mohly překonat i hranici devítitisíc.

Stejně tak si Dušek myslí, že počet hospitalizovaných by se mohl vyšplhat až ke třem tisícům a množství lidí na jednotkách intenzivní péče se může zdvojnásobit, tedy na více než 500.

„Medicínsky chápu, že v určité fázi je potřeba si vybrat mezi dvěma zly. Jedno je, že nízkou proočkovaností poškodím pacienta, který se přitom chránit chce. Druhé zlo je někomu něco nařídit proti jeho vůli, někam ho tlačit,“ míní a podotýká: „Ale pokud by to vedlo k tomu, že část váhajících přesvědčíme, tak možná jo. Zato vyhazovat někoho z práce proto, že není naočkovaný, je jednak nerealizovatelné, jednak strašně daleko od toho, kde já mám hranici.“

Pokud jde ale o plošný lockdown, před pár dny možný budoucí premiér a šéf ODS Petr Fiala z ODS prohlásil, že jej nechce.

„Nemá to být plošný lockdown v žádném případě. Nechceme je,“ zaznělo z jeho strany.

Zdroj: snews.com