Více než 1,5 milionu lidí v jihoukrajinském městě Oděsa je bez proudu poté, co v noci na sobotu „kamikadze drony“ zasáhly elektrickou infrastrukturu v regionu a zároveň pokračují výpadky elektřiny v okolí hlavního města Kyjeva a dalších měst. (Foto: Twitter)

„Od této chvíle je město bez elektřiny,“ uvedl úřad ukrajinského prezidenta o Oděse. „Situace zůstává obtížná, ale je pod kontrolou,“ uvedl mluvčí Kyrylo Tymošenko, ale zároveň připustil, že nemocnice a porodnice mají v tuto chvíli přístup k elektřině.

„V důsledku úderu není elektřina téměř ve všech okresech a obcích našeho regionu,“ řekl Maksym Marčenko, gubernátor Oděské oblasti, a zároveň poukázal na sebevražedné drony jako hlavní ruskou zbraň při čerstvých útocích.

Od pátku ukrajinská vláda uvedla, že Oděsa a jižní regiony trpí nejhoršími a nejtrvalejšími výpadky elektřiny v důsledku poslední vlny velkých ruských leteckých útoků. Největší z těchto útoků začal v pondělí a byl zaměřen zejména na velkou část jihu a jeho rozvodnou síť.

Provozovatel národní rozvodné sítě Ukrenergo uvedl: „Kvůli škodám způsobeným raketovými údery na elektrárnách a vysokonapěťové síti má soustava značný nedostatek elektřiny“.

Podle posledních informací z neděle:

Situaci zhoršují silné mrazy, déšť, sníh a silný vítr, které způsobují namrzání drátů v západních oblastech.

Nejvíce však trpí východ, kde se bojuje nejprudčeji. Záporožský gubernátor Oleksandr Staruch řekl: „Chybí energie – až třetina toho, co je potřeba.“

Ruský prezident Vladimir Putin mezitím obvinil Ukrajince, že vedou vlastní přeshraniční útoky na ruskou energetiku a zdroje, a ve svém projevu před několika dny tvrdil, že její síly sabotovaly elektrické vedení rom kurské jaderné elektrárny a také přerušily dodávky vody do Ruskem kontrolovaného Doněcka, což označil za pokus o „genocidu“.

Minulý týden také ukrajinské úřady uvedly, že ruské síly pokračují ve hře na jaderné kuře kvůli instalaci několika raketometů v odstavené Záporožské jaderné elektrárně.

Zdroj: yahoo.com