Místo odpuštění přijde soud, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videu sdíleném poslední neděli před půstem. (Foto: Youtube)

Dnes je neděle odpuštění. Ale my nemůžeme odpustit stovkám a stovkám obětí. Ani tisícům a tisícům těch, kteří trpěli, uvádí se v posledním videu, které vůdce zveřejnil na svém účtu na Telegramu v neděli večer místního času. Bůh neodpustí. Ne dnes. Ani zítra. Nikdy.

„Dnes byla v Irpinu zabita čtyřčlenná rodina, rodiče a dvě děti, když se snažili opustit město, uvedl Zelenskij.

„Neodpustíme. Nezapomeneme. Ukrajinci! Ve všech našich městech, které nepřítel napadl, jděte do útoku!“

Plánovaná nedělní evakuace civilistů z ukrajinského pobřežního města Mariupol byla již podruhé zrušena poté, co ukrajinští představitelé obvinili ruské síly z porušování dohody o omezeném příměří, uvedl deník New York Times.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii v neděli varovala, že ruské síly podřídily personál Záporožské jaderné elektrárny svému přímému velení a vyžadují, aby veškeré kroky vedení elektrárny byly předem schváleny ruským velitelem.

Přijaly také opatření, která omezují možnost personálu komunikovat s okolním světem.

Přibývá volání N0-fly: Zelenskij ve videu zveřejněném dříve v neděli zopakoval svou výzvu k vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou: Pokud to neuděláte, pokud nám alespoň neposkytnete letadla, abychom se mohli bránit, může z toho vyplynout jen jeden závěr: Chceš, abychom byli pomalu zabiti.“

Jsme lidé a je vaší humanitární povinností nás chránit, dodal.

Západní představitelé opakovaně vyloučili zavedení bezletové zóny s tím, že by to situaci drasticky vyhrotilo a hrozilo by přímé zatažení sil NATO do konvenční války s jadernou mocností.

Ruské separatistické síly mezitím podle agentury Reuters obvinily Ukrajinu z porušování dohody o příměří.

Vzhledem k tomu, že bezletová zóna neexistuje, hledají Spojené státy způsoby, jak by mohly pomoci usnadnit dodávky stíhaček na Ukrajinu, řekl v neděli v pořadu Face the Nation“ televize CBS ministr zahraničí Antony Blinken.

Navrhovaná dohoda, podle níž by země bývalého východního bloku v EU dodaly Ukrajině stíhačky ze sovětské éry, se na začátku tohoto měsíce rozpadla.

Putin v sobotu prohlásil, že Moskva bude jakékoli vyhlášení bezletové zóny na Ukrajině považovat za účast v ozbrojeném konfliktu.

Právě v tu chvíli je budeme považovat za účastníky vojenského konfliktu a nezáleželo by na tom, jakými jsou členy, řekl Putin.

Prokurátor ICC Karim Khan 2. března uvedl, že okamžitě zahájí vyšetřování obvinění z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti nebo genocidy spáchaných na Ukrajině.

Blinken to v neděli sdělil televizi CNN z Moldavska: Viděli jsme velmi důvěryhodné zprávy o úmyslných útocích na civilisty, což by představovalo válečný zločin.

Ministr zahraničí uvedl, že dokumentuje důkazy, aby pomohl podpořit příslušné organizace a instituce vyšetřující tuto záležitost, jako je Mezinárodní trestní soud.

Zdroj: axios.com