Ukrajinská vláda zveřejnila seznam politiků, akademiků a aktivistů, kteří podle ní podporují „ruskou propagandu“. (Foto: Twitter)

Absurdně na něm figurují vysocí američtí představitelé – dokonce i úřadující senátor USA – a novinář oceněný Pulitzerovou cenou.

Také se tam objevil bývalý slovenský premiér a předseda strany Smer Robert Fico.

Agentura napojená na kyjevskou vládu s názvem Ukrajinské centrum pro boj proti dezinformacím zveřejnila seznam na začátku tohoto měsíce a uvedla na něm mimo jiné osobnosti jako republikánský senátor Rand Paul, bývalá poslankyně Tulsi Gabbardová (D-HI), vojenský analytik Edward Luttwak, profesor Chicagské univerzity a teoretik mezinárodních vztahů John Mearsheimer a oceňovaný novinář Glenn Greenwald, dříve působící v The Intercept.

Na seznamu je i řada významných mezinárodních jmen, například francouzská populistická politická vůdkyně Marine Le Penová nebo dokonce italský generál Leonardo Tricarico, který viní z invaze na Ukrajinu Rusko a vyzval k okamžitému jednání o ukončení války.

Někteří z těch, kteří jsou na seznamu, jako například Edward Luttwak, skutečně hlasitě podporovali zasílání západních zbraní ukrajinské armádě. V případě Luttwaka byl zřejmě ukrajinskými představiteli považován za „proruského propagandistu“ jen proto, že navrhl válečný kompromis spočívající v umožnění referend v separatistických oblastech Doněcka a Luhanska.

Podle Neslyšících nebyla kritéria pro sestavení seznamu zveřejněna:

Přesná kritéria pro zařazení jsou rovněž nejasná, ačkoli u každého jména zpráva uvádí „proruské“ názory, které dotyčný prosazuje. Například porušením Edwarda Luttwaka byl návrh, že „v Doněcké a Luhanské oblasti by se měla konat referenda“; u Mearsheimera je zaznamenáno, že řekl, že „NATO je na Ukrajině od roku 2014“ a že „NATO vyprovokovalo Putina“.

Příslušní intelektuálové byli překvapeni a znepokojeni, že byli takto zařazeni na vládní černou listinu.

Zdá se tedy, že pouhé drobné odchýlení se od názoru ukrajinského vedení vede k označení za „proruského“ propagandistu.

🇺🇦🚨🇷🇺 | #Ukrajina zveřejňuje ČERNÝ SEZNAM osob označených za „nepřátele Ukrajiny“, kteří propagují ruskou propagandu.

Na seznamu jsou američtí politici Rand Paul a Tulsi Gabbardová a francouzská opoziční vůdkyně Marine Le Penová.

 • Terror Alarm (@terror_alarm) 26. července 2022
  Novinář Glen Greenwald, držitel Pulitzerovy ceny, odmítl novou ukrajinskou černou listinu jako jen další „standardní mccarthyovskou idiocii“ – ve svém prohlášení sdělil UnHerd…

„Zastánci války na Západě a další funkcionáři západních bezpečnostních státních složek používají stejnou taktiku už celá desetiletí, aby démonizovali každého, kdo zpochybňuje zahraniční politiku USA a NATO. Hlavní z nich, sahající až k počátkům studené války, je obviňování jakýchkoli disidentů z šíření ‚ruské propagandy‘ nebo jiného sloužení Kremlu. To je od Ukrajinců všechno: prostě standardní mccarthyovská idiocie.“

Greenwald navázal: „Ukrajinci mají absolutní právo provádět jakoukoli válečnou politiku. Ale když začnou požadovat, aby moje země a moje vláda používala své zdroje k pohánění jejich válečného úsilí, pak mám spolu se všemi ostatními Američany absolutní právo tuto politiku zpochybňovat nebo poukazovat na její nebezpečí a rizika. Vůbec mě nezajímají pokusy Ukrajiny umlčet debatu v naší zemi tím, že novináře a politiky, kteří zpochybňují politiku USA/NATO, očerňují jako ruské propagandisty. Tato taktika je stejně tak bezvýznamná jako laciná, nevkusná a zdiskreditovaná.“

Trvalá koalice liberálů a neokonzervativců je především ideologická: plná shoda ve většině klíčových otázek.

Je však také taktická. Neokonzervativci po desetiletí obviňují kritiky americké zahraniční politiky z toho, že jsou neloajálními agenty Kremlu: i to je dnes oblíbená liberální taktika. https://t.co/l3vo57SXM8

 • Glenn Greenwald (@ggreenwald) 26. července 2022
  Edward Luttwak také veřejně reagoval a dost ironicky se rozzlobeně ohradil a zároveň se rozplýval nad tím, jak moc „osobně lobboval“ u zahraničních vlád, aby Kyjevu posílaly další zbraně…

Doufám, že někdo v Kyjevě řekne tomu, koho se to týká, že jejich seznam nepřátel potřebuje vážnou kontrolu. Vím to, protože na něm jsem, přestože jsem od prvního dne tlačil na maximální podporu (zbraně, ne slova) pro Ukrajinu & osobně lobboval na MO. Nějaký hlupák si špatně přečetl něco, co jsem napsal.

 • Edward N Luttwak (@ELuttwak) červenec 26, 2022
  A odpověď Tulsi Gabbardové…
 • The Columbia Bugle 🇺🇸 (@ColumbiaBugle) 26. července 2022
  Před ruskou invazí i po ní Zelenskyj zrušil základní svobody: zavřel opoziční média, zakázal strany, uvěznil disidenty.

Protože Ukrajina požaduje od Západu peníze a zbraně, chce nyní tyto represe vyvážet do našich zemí pomocí mccarthyovských černých listin: https://t.co/O2t03YHrMy.

 • Glenn Greenwald (@ggreenwald) 25. července 2022
  Zajímavé je, že na seznamu se objevil i americký ekonom a levicově orientovaný profesor Jeffrey Sachs, pravděpodobně pro svou známou kritiku americké zahraniční politiky a výzvu k ukončení války na Ukrajině u jednacího stolu. Na poněkud obsáhlém seznamu jmen, který je k dispozici zde, je také bývalý zbrojní inspektor OSN Scott Ritter.

Zdroj: zerohedge.com