Mariupolský starosta Vadym Bojčenko ve středu oznámil, že ukrajinské úřady již nemají komunikační kontakt s odhadovanými několika tisíci bojovníky Azovstalu, kteří jsou stále ukryti pod jeskyní ocelárny Azovstal v Mariupolu. (Foto: Twitter / ilustrační)

Předpokládá se, že jsou tam také stále uvězněny stovky civilistů, kterým dochází jídlo, voda a zásoby. Jak jsme podrobně informovali v úterý, poprvé během několik týdnů trvajícího střetu o rozlehlý komplex zaútočily ruské síly na továrnu, když se bojovníci Azovu krátce vynořili a údajně zřídili palebné pozice.

Tyto sporadické přestřelky pokračovaly v rámci závěrečného zúčtování o Azovstal a v době, kdy uvěznění ukrajinští bojovníci slibovali, že budou bojovat až do konce, a odmítali ruské požadavky, aby okamžitě vyšli ven a vzdali se. Několik stovek civilistů bylo v uplynulých dnech rovněž bezpečně vyvedeno na základě příměří zprostředkovaného OSN a Červeným křížem.

Mariupolský starosta Bojčenko vydal nové prohlášení: „Dnes probíhají těžké boje na území naší pevnosti, na území Azovstalu. Naši stateční hoši brání tuto pevnost, ale je to velmi obtížné, protože po celé pevnosti pálí těžké dělostřelectvo a tanky; pracuje letectvo, přiblížily se lodě a také ostřelují pevnost.“

O asi 30 dětech, které jsou prý uvězněny mezi civilisty, kteří jsou stále pod elektrárnou, řekl: „Čekají na nový postup vyjednávání a novou evakuační misi.“ A popsal neustálou palbu ruského dělostřelectva na komplex.

Starosta potvrdil, že jakýkoli kontakt s těmi, kdo jsou uvnitř, „se ztratil“…

„Bohužel dnes není s kluky žádné spojení, není spojení, abychom pochopili, co se děje, zda jsou v bezpečí, nebo ne. Včera s nimi spojení bylo, dnes už ne.“

Na pozadí nedávných zpráv západních médií, že Rusové v noci „vtrhli“ do Azovstalu, vydal Kreml prohlášení, v němž tento narativ odmítl.

„Byl vydán veřejný rozkaz vrchního velitele [ruského prezidenta Vladimira Putina] o zrušení šturmování; žádné šturmování se nekoná,“ uvedl ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Peskov to vysvětlil: „Ještě předtím, než jsme se setkali, jsme se rozhodli, že se budeme snažit, abychom se dostali do konfliktu: „Vidíme, že dochází ke zhoršení situace spojenému s tím, že bojovníci jdou na palebné pozice. Tyto pokusy jsou velmi rychle potlačeny. Zatím k tomu není co dodat.“

Ukrajinská média tvrdí, že Rusové plánují uspořádat v dobytém městě Mariupol přehlídku „ke Dni vítězství“…

Navzdory tomu, co se zdá být rostoucím zoufalstvím ze strany ukrajinských bojovníků, kteří uvízli uvnitř a jsou obklíčeni, může tato patová situace trvat ještě několik dní, nebo dokonce ještě několik týdnů, v závislosti na tom, kolik mají zásob, včetně munice.

Zoufalství zachycuje následující rozhovor CNN s jedním z příslušníků Azovu:

Zástupce velitele ukrajinského pluku Azov Svjatoslav Palamar řekl v pondělí večer televizi CNN: „Bojovníci uvnitř obklíčené elektrárny se dělí s civilisty o vodu a jídlo,“ ale čas se krátí.

„Máme extrémní nedostatek zásob, pokud jde o vodu a potraviny. Nemohu vám s jistotou říci, kolik toho zbývá… ale mohu vás ujistit, že bez vody a potravin a zejména munice šetříme, velmi se bojíme,“ řekl Palamar, který je uvnitř závodu.

Dodal: „Pokud (dojde) k nejhoršímu a dojdou nám potraviny, budeme chytat ptáky a budeme dělat všechno, jen abychom vydrželi.“

Zdroj: zerohedge.com