Ukrajina nyní uvádí, že přišla o polovinu svého energetického systému v důsledku nedávných zesílených ruských leteckých útoků, které nadále zahrnují sebevražedné drony, z nichž některé jsou pravděpodobně dodávány Íránem. (Foto: Shutterstock)

Prezident Volodymyr Zelenskyj to sdělil v pondělním telefonátu s prezidentem Joe Bidenem, když amerického lídra informoval o „následcích ruského raketového teroru, v jehož důsledku bylo zničeno přibližně 50 % ukrajinské energetické infrastruktury“.

V úterý uprostřed odpoledne (místního času) byl údajně po celé Ukrajině vyhlášen letecký poplach a v hlavním městě houkaly sirény poté, co Zelenskyj varoval, že se blíží další velká vlna ruských náletů.

Od pátku začaly kyjevské úřady revidovat svůj odhad směrem nahoru ze 40 %, které odhadovaly ve svých prohlášeních ještě před několika týdny. Ukrajinský premiér Denys Šmygal nedávno popsal: „Rusko bohužel pokračuje v raketových úderech na kritickou civilní infrastrukturu Ukrajiny, bojuje proti civilnímu obyvatelstvu a v zimě je připravuje o světlo, vodu, teplo a komunikace…“. Téměř polovina našeho energetického systému je vyřazena z provozu.“

V uplynulém měsíci došlo k dosud největším raketovým útokům zaměřeným na energetickou infrastrukturu, v důsledku čehož zůstala celá města, včetně Oděsy a řady měst na jihu, při mrazivých teplotách bez proudu.

V pondělí také Zelenskyj přednesl virtuální projev před vedoucími představiteli zemí G7, v němž vyzval k většímu vyzbrojení včetně „moderních tanků“ a „raketového dělostřelectva a většího počtu raket dlouhého doletu“, přičemž uznal, že jeho armádě dochází síly tváří v tvář lépe vyzbrojeným ruským silám. Požádal země G7 o „asi 2 miliardy metrů krychlových“ dodatečného plynu, aby pomohl obyvatelstvu přečkat zimu.

Mezi další zajímavé věci, které řekl, patřilo, že Moskva musí do Vánoc stáhnout všechny síly. „Okupant musí odejít. Určitě se tak stane. Nevidím důvod, proč by to Rusko nemělo udělat hned – o Vánocích.“ Slíbil, že protiofenzíva se nezastaví, ani když země zamrzne, a apeloval na Rusko, aby se vyhnulo „další konfrontaci se světem“.

„Velmi brzy budeme mít svátky, které budou slavit miliardy lidí. Vánoce – podle gregoriánského kalendáře nebo Nový rok a Vánoce – podle juliánského kalendáře. Je to čas, kdy normální lidé musí myslet na mír, ne na agresi. Doporučuji Rusku, aby se alespoň pokusilo dokázat, že je schopno upustit od agrese. Bylo by správné zahájit stahování ruských vojsk z mezinárodně uznaného území Ukrajiny o letošních Vánocích. Pokud Rusko stáhne svá vojska z Ukrajiny, zajistí tím trvalé zastavení nepřátelských akcí,“ řekl prezident, který vystoupil na summitu G7.

V návaznosti na to Zelenskyj v úterý apeloval na mezinárodní konferenci o shromažďování finančních prostředků v Paříži, kterou pořádal francouzský prezident Emmanuel Macron, že Ukrajina potřebuje 800 milionů eur na naléhavou opravu poškozené infrastruktury. Jiní ukrajinští vrcholní představitelé tuto částku vyčíslili na 1 miliardu dolarů.

„Přibližné náklady na naléhavou pomoc energetickému sektoru činí 500 milionů dolarů,“ řekl Šmyahl podle agentury Reuters Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. „Přibližné náklady na naléhavou pomoc pro sektor centralizovaného vytápění činí dalších 500 milionů dolarů.“

„Samozřejmě je to velmi vysoká částka, ale náklady jsou nižší než náklady na případný blackout,“ řekl Zelensky prostřednictvím videospojení. „Doufám, že se podle toho bude rozhodovat.“

„Kvůli zničení našich elektráren teroristickými útoky budeme tuto zimu potřebovat více plynu, než se očekávalo,“ popsal.

Zdroj: ukrinform.net