‚Vše, o čem diskutujeme, uniklo do novin, to není vhodné,‘ řekl Si Trudeauovi. (Foto: Twitter)

Čínský prezident Si Ťin-pching obvinil premiéra Justina Trudeaua z nevhodného chování, když do médií vyzradil obsah rozhovoru mezi oběma lídry.

Obvinění zaznělo v okamžiku, kdy se cesty dvojice zkřížily na veřejném prostranství na indonéském Bali, kde se oba lídři účastní summitu G20.

„Vše, o čem jsme hovořili, uniklo do novin, to není vhodné,“ řekl Si Trudeauovi prostřednictvím tlumočníka.

„To není … způsob, jakým byl rozhovor veden. Pokud je na vaší straně upřímnost -“ řekl Si.

Trudeau čínského vůdce přerušil a řekl mu, že i když mají neshody, měli by spolupracovat.

„Věříme ve svobodný, otevřený a upřímný dialog a v tom budeme pokračovat. Budeme se i nadále snažit konstruktivně spolupracovat, ale budou věci, na kterých se neshodneme, a budeme muset…“. Trudeau řekl, než ho Si přerušil.

„Nejprve vytvořme podmínky,“ řekl Si a natáhl k Trudeauovi ruku, než si dvojice potřásla a rozešla se.

Trudeau „selhal v ochraně naší demokracie“ před hrozbami ze strany Číny, říká Poilievre
Trudeau a Si spolu v úterý krátce hovořili tváří v tvář na okraj summitu G20 na Bali. Po tomto neoficiálním setkání vydal úřad předsedy vlády výtah z rozhovoru, v němž jsou uvedena témata, o nichž se hovořilo, a kdo je nadnesl.

Podle přečteného záznamu Trudeau během krátké diskuse mezi oběma vedoucími představiteli, kteří se dostali do rozporu kvůli obchodu a zatčení a zadržení dvou Kanaďanů, vyjádřil znepokojení nad zprávami médií, že Čína tajně financovala 11 kandidátů ve federálních volbách v roce 2019.

Trudeau na závěrečné tiskové konferenci na incident reagoval slovy, že jeho vláda věří, že její občané chtějí být informováni o práci, kterou dělá v jejich prospěch.

Podívejte se: „Nebudu se vyhýbat otevřenosti vůči Kanaďanům:“ Trudeau řekl Siovi: „Nebudu se vyhýbat otevřenosti vůči Kanaďanům, i když budeme diskutovat o důležitých a někdy choulostivých tématech,“ řekl Trudeau.

Zdroj: cbc.ca