Spojené státy varují, že by Rusko mohlo použít vlastní námořní miny v rámci operace pod falešnou vlajkou, aby ospravedlnilo pokračující útoky na civilní lodě s obilím v severní části Černého moře. (Foto: Flickr)

Mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby 20. července novinářům řekl, že Bidenova administrativa považuje za nutné vydat „varování“ před ruskými dezinformacemi na toto téma.

Moskva podle něj pozdě ve středu zveřejnila video, které údajně demonstruje zabavení a odpálení ukrajinské námořní miny.

Navzdory tomuto tvrzení, řekl pan Kirby, Rusko samo v současné době umisťuje námořní miny u vjezdů do ukrajinských přístavů a zaměřuje se na civilní lodě převážející potraviny do a z regionu.

„Naše informace naznačují další námořní miny u vjezdů do ukrajinských přístavů a včera jsme zaznamenali, že Rusko zveřejnilo video s detekcí a odpálením něčeho, o čem tvrdí, že to byla ukrajinská námořní mina,“ řekl pan Kirby.

„Domníváme se, že se jedná spíše o koordinovanou snahu ospravedlnit případné útoky proti civilním lodím v Černém moři a následně z nich obvinit Ukrajinu v rámci operace, kterou bychom považovali… za operaci pod falešnou vlajkou.“

Ruská armáda cílí na civilní lodě s obilím

Komentáře pana Kirbyho přicházejí jen několik dní poté, co Moskva oznámila, že neobnoví černomořskou obilnou iniciativu. Tato dohoda umožňovala lodím převážet obilí na Ukrajinu a z Ukrajiny za předpokladu, že budou kontrolovány třetí stranou, aby se zajistilo, že nebudou používány k pašování zbraní.

Ukrajina je pátým největším vývozcem pšenice na světě a každoročně dodává více než 18 tun potravin do zemí světa.

Od ukončení dohody se Rusko podle pana Kirbyho začalo zaměřovat na civilní infrastrukturu v ukrajinských přístavních městech ve zjevné snaze zničit ukrajinské zásobování potravinami, včetně schopnosti dovážet a vyvážet obilí. Ruské síly rovněž umisťují námořní miny kolem ukrajinských přístavů, uvedl.

Rusko již veřejně oznámilo, že všechny lodě plující do ukrajinských přístavů ve vodách Černého moře budou považovány za potenciální přepravce vojenského nákladu, přestože se pouze snaží vyzvednout potraviny, které nasytí lidi na celém světě,“ řekl pan Kirby.

Tento týden bylo při ruských náletech na ukrajinské přístavy, při nichž vzplály budovy a byl poškozen i čínský konzulát v Oděse, zraněno nejméně 27 lidí.

Kromě toho, že se Moskva zaměřila na civilní lodě s obilím, také prohlásila, že bude sledovat všechny takové lodě vplouvající do ukrajinských přístavů a země, pod jejichž vlajkou plují, jako účastníky války na ukrajinské straně.

Za tímto účelem pan Kirby uvedl, že Bílý dům „velmi, velmi pozorně sleduje“ jakékoli známky ruské operace pod falešnou vlajkou, která by mohla ospravedlnit zvýšený počet útoků proti civilní infrastruktuře a dále ohrozit světové zásobování potravinami.

Stejně tak podle něj Bidenova administrativa vydává sankce proti téměř 120 subjektům, které jsou podle ní zodpovědné za pomoc Rusku při získávání přístupu k mezinárodním financím a vojenským technologiím.

„Podnikáme další kroky, abychom Rusko pohnali k odpovědnosti za jeho nezákonnou válku proti Ukrajině,“ řekl pan Kirby.

Zdroj: theepochtimes.com