Deník New York Times ve středu uvedl, že navzdory miliardám dolarů na zbraně, které USA posílají Ukrajině, Kyjev sdílí s Washingtonem jen málo podrobností o svých operačních plánech. (Foto: Flickr)

Současní i bývalí představitelé řekli listu Times, že americké zpravodajské služby mají mnohem lepší přehled o ruských vojenských operacích než Ukrajina. Dokonce i při rozhovorech na vysoké úrovni s ministrem obrany Lloydem Austinem a předsedou sboru náčelníků štábů generálem Markem Milleyem se ukrajinští představitelé podělili pouze o své strategické cíle, nikoli o operační plány.

Ukrajinská národní garda, dříve v Charkově, prostřednictvím agentury AP
Washington má o ukrajinských operacích tak málo informací, že se snažil získat informace z jiných zemí působících na Ukrajině, z výcviků s ukrajinskými silami a dokonce i z veřejných vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Zpráva The Times naznačila, že „informační mezery v americké vládě by mohly Bidenově administrativě ztížit rozhodování o tom, jakým způsobem zaměřit vojenskou pomoc, když posílá na Ukrajinu zbraně za miliardy dolarů“.

Dále citovala americké představitele, kteří uvedli, že „ukrajinská vláda jim poskytla jen málo utajovaných informací nebo podrobností o svých operačních plánech, a ukrajinští představitelé přiznali, že Američanům neřekli všechno“.

Zatímco Zelenskij a další ukrajinští představitelé neustále tvrdí něco o stavu ruských sil, věci jako ukrajinské ztráty byly až donedávna přísně střeženým tajemstvím. Minulý týden Zelenskij uvedl, že Ukrajina ztrácí každý den 60 až 100 vojáků, protože na východě zuří boje proti Rusku.

Úředníci uvedli, že ukrajinská vláda chce před svými blízkými partnery vytvářet obraz síly, a proto pokračují v poskytování vojenské pomoci. Zpráva uvádí, že nedostatečné znalosti USA jsou způsobeny tím, že Washington soustředil své zpravodajské kapacity, které mají být použity proti protivníkům, jako je Rusko, zatímco partnerům, jako je Ukrajina, pomáhá posilovat jejich vlastní zpravodajské služby.

Navzdory nedostatku jasného obrazu o tom, co se na Ukrajině děje, USA do země nadále sypou zbraně. V poslední eskalaci vojenské pomoci Bidenova administrativa uvedla, že pošle Ukrajině raketové systémy schopné zasáhnout cíle vzdálené až 50 mil.

Kromě nedostatečné znalosti ukrajinských operací neexistuje ani žádný dohled nad miliardovými objemy zbraní, které USA do země posílají.

CNN v dubnu uvedla, že USA mají „téměř nulovou“ schopnost sledovat zbraně, které posílají, jakmile se dostanou na Ukrajinu. Jeden zdroj informovaný o amerických zpravodajských službách to popsal jako shazování zbraní do „velké černé díry“.

Zdroj: antiwar.com