Podle ruského ministerstva obrany dva ozbrojenci v sobotu zahájili palbu na skupinu cvičenců na ruské střelnici, přičemž 11 z nich zabili a 15 zranili. (Foto: Flickr / ilustrační)

Rusko uvedlo, že dva sobotní útočníci pocházeli z blíže nespecifikované bývalé sovětské republiky a zemřeli při útoku na rekruty shromážděné ke střeleckému výcviku. Typ výcviku se zbraní nebyl uveden.

Podle ruské agentury Sota Vision se incident odehrál ve městě Soloti v ruské Belgorodské oblasti, která hraničí s Ukrajinou. „Strašná událost se stala na našem území, na území jedné z vojenských jednotek,“ uvedl v neděli brzy ráno gubernátor Belgorodu Vjačeslav Gladkov.

Není jasné, zda byli útočníci sami součástí skupiny cvičících. Ačkoli v oficiálních ruských prohlášeních se to neuvádí, podle některých médií tomu tak bylo.

Poradce ukrajinského prezidenta Zelenského tvrdil, že útočníci pocházeli z převážně muslimského Tádžikistánu a že krveprolití vzniklo z náboženského sporu.

Ačkoli ruské ministerstvo obrany označilo incident za „teroristický útok“, obecně přijímaná definice tohoto pojmu jej omezuje na útoky na civilisty za účelem dosažení politických cílů.

Podle některých nezávislých ruských médií je skutečný počet obětí vyšší, než oznámila vláda, píše agentura Reuters.

V září ruský prezident Vladimir Putin nařídil „částečnou mobilizaci“ armády země, přičemž plánuje nasadit do služby přibližně 300 000 Rusů s předchozím vojenským výcvikem. V pátek Putin uvedl, že 220 000 jich již bylo povoláno, a dodal, že „nic dalšího se neplánuje“.

Mobilizace vyvolala v Rusku protesty a přiměla desítky nebo možná i stovky tisíc Rusů k útěku ze země, aby se vyhnuli službě ve válce na Ukrajině.

Začátkem tohoto týdne byla v Rusku zapálena tepelná elektrárna v Belgorodu, když ji zřejmě zasáhla raketa.

Krveprolití na ruském území přišlo týden poté, co obrovský výbuch způsobil těžké škody na mostě přes Kerčský průliv, který spojuje poloostrov Krym s ruskou pevninou. Tento útok zabil tři lidi a vedl k masivní ruské odvetě v podobě raketových úderů na desítky měst a obcí po celé Ukrajině.

Zdroj: reuters.com