Tisíce protestujících, včetně čerstvě korunovaného francouzského laureáta Nobelovy ceny za literaturu, se v neděli vydaly do pařížských ulic, aby projevily svůj hněv proti kousavému růstu cen a zvýšily tlak na vládu prezidenta Emmanuela Macrona. (Foto: Twitter)

Pochod za zvýšení mezd a další požadavky zorganizovali Macronovi levicoví odpůrci a zažehli rozbušku toho, co slibuje být pro jeho centristickou vládu nepříjemným týdnem.

Hrozí, že stávky v dopravě svolané na úterý se spojí se stávkami za mzdy, které již ochromily rafinerie a sklady pohonných hmot a vyvolaly chronický nedostatek benzinu, který pocuchává nervy milionům zaměstnanců a dalších motoristů závislých na svých vozidlech, a u čerpacích stanic se tvoří obří fronty.

Macronova vláda je také v defenzivě v parlamentu, kde v červnových parlamentních volbách ztratila většinu. To jeho centristické alianci značně ztěžuje realizaci domácího programu proti posíleným oponentům a parlamentní diskuse o vládním rozpočtovém plánu na příští rok se ukazuje jako obzvláště obtížná.

V ohnivém projevu na pařížském pochodu vůdce krajní levice Jean-Luc Melenchon obvinil Macrona, že je „usmažený“ a že jeho vedení uvrhuje Francii do „chaosu“.

Předpověděl, že Macronovi ministři budou muset rozpočet protlačit dolní komorou parlamentu, aniž by dali zákonodárcům možnost hlasovat _ kontroverzní vyhlídka, která vyvolala hlasité bučení davu.

Po Melenchonově boku demonstrovala francouzská spisovatelka Annie Ernauxová, která letos získala Nobelovu cenu za literaturu. Melenchon dvakrát poražený Macronem v prezidentských volbách prohlásil protest za „obrovský úspěch“.

Organizátoři jej označili za „pochod proti vysokým životním nákladům a nečinnosti v oblasti klimatu“. Kromě výzvy k masivním investicím proti klimatické krizi požadovali také mimořádná opatření proti vysokým cenám, včetně zmrazení nákladů na energie, základní zboží a nájemné, a větší zdanění neočekávaných zisků.

Zdroj: globalnews.ca