Ukrajina chce, aby velké americké a evropské banky byly stíhány za „páchání válečných zločinů“, protože financují společnosti, které obchodují s ropou s Ruskem, uvedla CNBC s odvoláním na hlavního ekonomického poradce prezidenta Volodomyra Zelenského Olega Ustěnka. (Foto: Flickr)

„Všichni, kdo financují tyto válečné zločince, kteří dělají tyto hrozné věci na Ukrajině, se v naší logice také dopouštějí válečných zločinů,“ řekl Ustenko v úterý televizi a označil banky jako JPMorgan, HSBC a Citi.

Na otázku, zda by banky měly být stíhány za válečné zločiny, Ustenko odpověděl: „Přesně tak.“

Ustenko řekl, že Zelenskyj se domnívá, že tyto banky by měly být pohnány k odpovědnosti za prodlužování konfliktu a války na Ukrajině.

Jeho komentáře přišly v reakci na zprávu FT z minulého týdne, podle níž ukrajinská vláda napsala šéfům amerických a evropských bank – například Jamiemu Dimonovi z JPMorgan a Noelu Quinnovi z HSBC – a vyzvala je, aby přerušili styky se skupinami, které obchodují s ruskou ropou. – CNBC

Podle dopisů, které FT viděly, Ustenko žádal banky, aby přerušily financování všech podniků, které obchodují s ruskou ropou, a aby se zbavily Gazpromu a Rosněfti, hlavních ruských státních ropných a plynárenských společností.

Dopisy přímo obviňují Citigroup a Credit Agricole z „prodlužování“ války tím, že poskytují financování společnostem, které dodávají ruskou ropu, a varují, že zmíněné banky se nebudou smět podílet na obnově Ukrajiny, až válka skončí.

Ustenko řekl televizi CNBC, že Zelenského administrativa shromažďuje důkazy, které chce poslat Mezinárodnímu trestnímu soudu.

„Shromažďujeme všechny tyto informace“ o společnostech, které financují Rusko, řekl. „Naše ministerstvo spravedlnosti a naše bezpečnostní služba Ukrajiny shromažďují. A později to bude předáno Mezinárodnímu trestnímu soudu.“

Není to poprvé, co Ukrajina jde po západních společnostech za to, že mají obchodní styky s Ruskem.

V březnu vláda velmi kritizovala velké ropné společnosti za to, že stále obchodují s Ruskem, a varovala, že některé z těchto firem by se mohly ocitnout na špatné straně dějin.

Ustenko uvedl, že od 24. února, kdy začala ruská invaze, si válka vybrala značnou daň na ukrajinské ekonomice. – CNBC

„V současné době očekáváme, že ukrajinská ekonomika vykáže pokles na úrovni zhruba 35-40 %, což je obrovský pokles,“ řekl s tím, že pokles je způsoben tím, že téměř 50 % podniků „nyní nefunguje nebo není schopno pracovat na plný výkon“.

„Když ekonomika klesá, pak se snižují i rozpočtové příjmy. Důvodem je opět ruská invaze.“

Zdroj: zerohedge.com