Čínská armáda v tichosti vybudovala v argentinské Patagonii obrovskou vesmírnou observatoř. Američtí činitelé se obávají, že má sloužit ke špionáži.

Stavba v hodnotě 50 milionů dolarů má pomoci rozvoji čínskému vesmírnému programu a naplnit smělé sny Pekingu o misi na Měsíc. Radioteleskop byl uveden do provozu letos v březnu.

V souladu s dohodou, která byla uzavřena mezi čínským vůdcem Si Ťin-pchingem a tehdejší argentinskou prezidentkou Cristinou Fernández de Kirchnerovou, ho Čína bude využívat po dobu 50 let. Dohodu ratifikoval argentinský parlament v únoru 2015.

Stalo se tak v době, kdy Argentina zoufale potřebovala peníze, když nedokázala splatit úvěry ve výši 100 miliard dolarů a zbankrotovala.

V okamžik kdy Čína „podala záchranou ruku", začala tajná vyjednávání, která přivedla satelit a vesmírné kontrolní stanoviště sem do Patagonie, píše The New York Times.

„Izolovaná základna je jedním z nejnápadnějších symbolů dlouhodobé snahy Pekingu transformovat Latinskou Ameriku a ovlivňovat její budoucnost v průběhu příštích generací, často způsobem, který přímo podrývá americkou politickou, hospodářskou a strategickou moc v regionu, vysvětluje list.

V roce 2015 Čína předběhla Spojené státy jako největšího obchodního partnera zemí Jižní Ameriky a Karibiku. V loni objem obchodu dosáhl 244 miliard dolarů, což je dvakrát tolik než před deseti lety.

Frank Rose, člen Obamovy administrativy zodpovědný za kontrolu zbrojení, listu The New York Times o čínských aktivitách řekl: „Rozvíjí tyto objekty, aby snížili americké vojenské výhody, které z větší části čerpáme z vesmíru."

Jak píše list, experti se obávají, že čínská vesmírná infrastruktura v Patagonii zvýší schopnosti Pekingu shromažďovat zpravodajské informace.

Zdroj:  nytimes.com