Ruský prezident Vladimir Putin a nedávno zvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uskutečnili telefonické jednání. Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova se jednání uskutečnilo po iniciativě ukrajinské strany. (Foto: Sputnik)

„Byly projednány otázky urovnání situace na jihovýchodě Ukrajině a společné úsilí po návratu osob zadržených oběma strany,“ uvádí se v tiskové správě Kremlu.

Uvádí se, že během jednání byla dosažena dohoda o pokračování práce v těchto oblastech na úrovni odborníků. Prezidenti také projednali možnost pokračování kontaktů v normandském formátu.

Aktuální rozhovor je prvním kontaktem Putina a Zelenského po zvolení nového prezidenta Ukrajiny. Předtím lídři obou stran nejednali telefonicky, neměli žádné osobní rozhovory, ani si nevyměnili žádné písemné zprávy.

Dříve Zelenskyj navrhl Putinovi schůzku v hlavním městě Běloruska – Minsku. Podle něj by se setkání také měli zúčastnit lídři USA, Francie, Velké Británie a Německa. V komentáři k této iniciativě Peskov sdělil, že ji Moskva bude zvažovat, ale je nutné popřemýšlet nad tím, zda takový summit má nějaké vyhlídky.

Sám Putin uvedl na žádost novinářů okomentovat návrh Zelenského, že Rusko se nikdy nevyhýbalo žádnému z formátů řešení konfliktu na Donbasu. Dodal také, že takovému setkání by samozřejmě měla předcházet dobrá příprava.

Vztahy mezi Moskvou a Kyjevem se na pozadí situace na Donbasu a referendu na Krymu zhoršily. Ukrajinské úřady opakovaně obvinily Rusko ze zasahování do vnitřních záležitostí země. V lednu 2015 ukrajinský parlament schválil prohlášení, ve kterém byla Ruská federace označena za zemi agresora. Rusko popírá obvinění ukrajinské strany a nazývá je nepřijatelnými. Moskva opakovaně uváděla, že není stranou vnitřního ukrajinského konfliktu a má zájem na tom, aby Kyjev překonal politickou a hospodářskou krizi.