Turecko usiluje o členství v Šanghajské organizaci pro spolupráci pod vedením Číny, protože prezident Recep Tayyip Erdogan se snaží navázat spojenectví se spřátelenými zeměmi na východě. (Foto: Twitter / Recep Tayyip Erdogan)

Erdogan to oznámil po své páteční účasti na summitu ŠOS v Uzbekistánu, kde jednal s vedoucími představiteli včetně čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a ruského prezidenta Vladimira Putina. V případě úspěšné kandidatury by se Turecko stalo prvním členem Severoatlantické aliance, který by se k tomuto bloku připojil.

„Naše vztahy s těmito zeměmi se tímto krokem posunou do mnohem jiné polohy,“ řekl Erdogan o SCO, když hovořil s novináři ve městě Samarkand, kde se summit konal, podle turecké státní tiskové agentury Anadolu.

Podle lidí obeznámených s touto záležitostí přišly jeho výroky o možném vstupu Turecka do ŠOS v době, kdy Erdogan usiloval o setkání mezi čtyřma očima s americkým prezidentem Joem Bidenem během Valného shromáždění OSN v New Yorku, ale zatím se mu ho nepodařilo zajistit.

Zdroj: bloomberg.com