Loď pro přepravu volně loženého zboží „Glory“, která převážela obilí z Ukrajiny do Číny, utrpěla „poruchu zařízení“ a v pondělí brzy ráno najela na mělčinu v Suezském průplavu, uvedl úřad průplavu. (Foto: Flickr / ilustrační)

Plavidlo bylo znovu vytažené na vodu a provoz v kanálu byl obnoven dříve, než došlo k většímu narušení egyptské vodní cesty.

„Námořní záchranný tým úřadu se profesionálně vypořádal s náhlou technickou poruchou strojů velkoobjemové lodi GLORY na 38. kilometru proplouvající v rámci severního konvoje na své cestě z Turecka a směřující do Číny,“ uvedl úřad Suezského průplavu na Twitteru.

„Odtah lodi Glory nyní zahájily remorkéry úřadu,“ dodala. Správa Suezského průplavu uvedla, že technická závada souvisela s motorem.

Společnost Leth Agencies, která se zabývá službami v průplavu, napsala, že na průplavu došlo ke krátkému zdržení, ale od té doby byla plavba obnovena.

Podle Společného koordinačního centra černomořské obilné iniciativy se sídlem v Istanbulu byla 225metrová loď naložena téměř 66 000 tunami kukuřice z Ukrajiny a směřovala do Číny.

Glory není prvním plavidlem, které najelo na mělčinu na jedné z nejdůležitějších vodních cest světa. V březnu 2021 zablokovala průplav na šest dní obrovská kontejnerová loď Ever Given. Loni v srpnu najel na mělčinu ropný tanker Affinity V, který byl vyproštěn po šesti hodinách.

Zdroj: zerohedge.com