USA se obávají, že pokud Turecko obdrží ruské komplexy protivzdušné obrany S-400, začne na Blízkém východě provádět mnohem samostatnější a aktivnější politiku. Uvádí to turecké noviny Türkiye. (Foto: Wikimedia)

Noviny mimo jiné podotýkají, že pokud Turecko na území Sýrie zahájí operace proti představitelům Strany kurdských pracujících, které podporují USA, nebude moci americká armáda podpořit „teroristy“ ze vzduchu, a to právě kvůli hrozbě S-400.

Uvádí se, že velké obavy ze systémů S-400 má také Izrael, který je blízkým spojencem USA v tomto regionu. Izrael má dlouhodobé plány ohledně tureckého kontinentálního šelfu ve Středozemním moři, který disponuje velkými zásobami přírodních zdrojů.

I USA počítají se ziskem z těchto nalezišť, avšak skutečnost, že Turecko bude vlastnit S-400, může tyto plány zmařit.

Noviny Türkiye navíc píší o době, kdy mezi USA a Tureckem začaly rozpory. Jedná se o vojenskou operaci Spojených států v Perském zálivu proti Iráku z roku 1991.

Turecko tehdy zastavilo na žádost Washingtonu pohraniční obchod a uzavřelo ropovod do Iráku. Tyto akce však způsobily velké ztráty, které ale USA Turecku nijak nenahradily.

Před zahájením druhé operace proti Iráku USA požadovaly, aby Turecko poskytlo americké armádě své území k útoku. Tenkrát to ale turecké úřady odmítly a nechtěly se podřídit, což vedlo k ochlazení vztahů mezi oběma zeměmi.

Závěrem noviny zdůrazňují, že za účelem ochrany svých zájmů by se Turecko mělo zbavit záštity USA a Západu. Díky nákupu ruského systému S-400 si země zajistí bezpečnost svého kontinentálního šelfu ve Středozemním moři, získá strategické přednosti v energetické geopolitice na Blízkém východě a skoncuje s přítomností teroristických organizací v tomto regionu.

A právě to všechno značně znervózňuje Spojené státy, které se obávají ztráty svého vlivu.

Zdroj:  turkiyegazetesi.com.tr