V neděli americký prezident Donald Trump pohrozil Teheránu, že vojenský konflikt se Spojenými státy bude znamenat pro Írán konec. Stalo se to poté, co v blízkosti amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadlo několik raket.

„Pokud Írán chce bojovat, tak to bude oficiální konec Íránu. Již nikdy nevyhrožujte Spojeným státům,“ napsal v neděli Trump na Twitter.

Válku si nikdo nepřeje

V sobotu íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v rozhovoru pro agenturu IRNA ujistil, že válka se Spojenými státy nebude.

„Nebude válka, protože si válku nikdo nepřeje ani nikdo nemá iluze, že dokáže v regionu konfrontovat Írán,“ citovala Zarífa televize Al-Džazíra.

V nedělním rozhovoru pro Fox News Trump řekl, že s Íránem válku nechce, ale nedovolí Teheránu získat jaderné zbraně.

„Nechci bojovat. Máte ale situace jako s Íránem a nesmíte je nechat získat jaderné zbraně, prostě to nesmíte dopustit,“ řekl.

Velitel íránských vzdušných a kosmických sil Íránských revolučních gard Amir Ali Hajizadeh.

Obě strany si však vyměňují bojovná prohlášení. V únoru, kdy se v Íránu oslavovalo 40. výročí islámské revoluce, poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton varoval, že íránští vůdci před sebou mnoho výročí nemají. Minulou sobotu zase velitel Íránských revolučních gard generál Hossein Salami přirovnal USA ke kolabujícímu Světovému obchodnímu centru.

Spolu s tím to není poprvé, co výhrůžky zazněly i přímo od Trumpa. V červenci loňského roku velkými písmeny na Twitter napsal poslání íránskému prezidentovi Hasanu Rúhánímu: „UŽ NIKDY NEVYHROŽUJTE SPOJENÝM STÁTŮM NEBO BUDETE ČELIT NÁSLEDKŮM, KTERÝM V DĚJINÁCH ČELIL MÁLOKDO.“