Americký prezident Donald Trump použil nový termín pro pandemii koronaviru a znovu urazil Čínu. V pasáži o covid-19 se Trump odvolal na bojové umění kung-fu, píše The Guardian. (Foto: Pixabay)

Během předvolební schůzky se svými příznivci ve městě Tulsa (stát Oklahoma) Trump koronavirus nového typu přirovnal ke kung-fu a vymyslel pro něj nový název kung-flu (pozn. anglicky chřipka).

„Tato nemoc má největší počet názvů v dějinách. Mohu uvést kung-flu a ještě asi 19 dalších. Mnozí tomu říkají prostě virus. Mnozí říkají chřipka. V čem je rozdíl? Máme na 19-20 různých verzí názvu koronavirus,“ řekl.

Dříve Trump nejednou označil covid-19 za „čínský virus“ nebo „wuchanský virus“, což vyvolalo pobouření četných skupin ochránců lidských práv, kteří říkají, že podobná řeč může vyvolat vlny rasismu a násilí vůči Američanům asijského původu. Prezident USA hájil své definice týkající se spojení viru s Čínou. V projevu na březnovém každodenním brífinku speciální skupiny pro koronavirus řekl, že nejsou rasistické: „Je (virus) z Číny. Chci být přesný.“

Peking byl nejednou podroben ve Washingtonu ostré kritice. V březnu obvinil Trump Čínu z opožděného informování světového společenství o epidemii koronaviru. Podle jeho slov by bylo lepší, kdyby se o tom vlády ostatních zemí dozvěděly o několik měsíců dříve.

Zdroj:  theguardian.com