Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho strana čelí obvinění z favorizování. Vyšetřovatelé nyní zahájili akci v Paříži. (Foto: Flickr)

V rámci vyšetřování financování volební kampaně prezidenta Emmanuela Macrona nechala francouzská justice prohledat kanceláře jeho strany a americké poradenské společnosti McKinsey.

Prohlídky souvisejí s vyšetřováním, které bylo zahájeno na konci října v souvislosti s obviněním z nesprávného vedení účtů kampaně. Finanční prokuratura ve středu v Paříži oznámila, že existuje také podezření z upřednostňování a napomáhání k upřednostňování. V centru pozornosti je otázka, zda Macron neoprávněně využíval služeb poradenské firmy, která je od jara ve Francii předmětem daňového vyšetřování.

Vyšetřování se týká Macronových prezidentských volebních kampaní v letech 2017 a 2022. Podle prokuratury bylo prohledáno pařížské sídlo společnosti McKinsey, sídlo Macronovy strany Renaissance a sídlo sdružení, které se podílelo na financování strany. Prohlídky provedli vyšetřující soudci za přítomnosti vyšetřovatelů pařížského vyšetřovacího oddělení.

Soudnictví vyšetřuje možnou tajnou podporu

V průběhu takzvané aféry McKinsey ve Francii vyšlo najevo, že americká firma v zemi nejméně deset let neplatila daně. Společnost tvrdila, že zákony dodržuje. Případ vzbudil rozruch i před jarními prezidentskými volbami, protože během Macronova funkčního období výrazně vzrostly vládní výdaje na externí poradenství.

Soudní orgány nyní vyšetřují, zda Macron během své volební kampaně nedostal tajnou podporu od společnosti McKinsey, kterou měl uvést ve své finanční bilanci kampaně. Z důvodu rovnosti příležitostí jsou ve Francii výdaje kandidátů na volební kampaň omezeny. Stále znovu se však objevují obvinění, že politici zatajují výdaje nebo manipulují s účty směrem dolů, aby zakryli nadměrné výdaje.

Kromě toho chce justice vyšetřit, zda vláda při zadávání zakázek neupřednostňovala společnost McKinsey a zda z toho neměl prospěch Macron a jeho tábor. Deník Le Monde na jaře informoval, že konzultanti a bývalí konzultanti McKinsey pracovali na Macronově volební kampani v roce 2017 a že zaměstnanci McKinsey získali posty v Macronově straně a na ministerstvech.

Zdroj: t-online.de