Ctihodný Dan Reehill ve škole v americkém státu v Tennessee vysvětlil své rozhodnutí v e-mailu rodičům a prohlásil, že své rozhodnutí konzultoval s exorcisty v USA a ve Vatikánu. (Foto: Flickr)

Škola v Tennessee zakázala knihu knih Harryho Pottera od J.K.Rowlingové poté, co pastor prohlásil, že knihy obsahují skutečná kouzla a kletby.

Reverend Dan Reehill z katolické školy sv. Edwarda v Nashvillu napsal rodičům studentů v e-mailu, že mluvil s exorcisty v USA a ve Vatikánu, než vyřadil sedmidílný příběh.

„Tyto knihy představují magii jako dobrou i špatnou, což není pravda, ale ve skutečnosti  je to  chytrý podvod. Prokletí a kouzla použitá v knihách jsou skutečné kletby a kouzla; což, když člověk čte, riskuje, že přivolá zlé duchy do sebe,“ napsal Reverend Reehill.

Rebecca Hammel, vedoucí škol katolické diecéze v Nashvillu, potvrdila, že e-mail zaslal reverend Reehill.

Řekla, že vzhledem k tomu, že katolická církev nemá oficiální postavení v Harry Potterovi, měl by v této záležitosti poslední slovo reverend Reehill.

„Každý pastor má kanonickou pravomoc přijímat taková rozhodnutí pro svou farní školu," řekla Rebecca Hammel, "je v jeho pravomoci jednat tímto způsobem."

Důvodem náhlého zákazu bylo to, že škola nedávno otevřela novou knihovnu, což vedlo fakultu k přehodnocení jejího katalogu.

„Vím, že v průběhu tohoto procesu procházeli a vyřadili část obsahu knihovny v naději, že zášť vyprchá," řekla.

„Pokud se rodiče domnívají, že toto nebo jakékoli jiné médium je nevhodné, doufáme, že povedou své syny a dcery k tomu, aby porozuměli obsahu skrze pohled naší víry."

„Opravdu nejde o cenzuru při takových výběrech, chceme se jenom ujistit, že to, co vložíme do našich školních knihoven, jsou materiály vhodné pro naše třídy," dodala Rebecca Hammelová.

Temný středověk však nezavanul jen ve Spojených státech.

V dubnu v polském Gdaňsku spálili kněží před kostelem knihy o Harrym Potterovi, upírech a vlkodlacích ze série Twilight, jakož i tajemství antické medicíny a magie.

Jak řekl jeden z protestujících, „bez Božího ducha je obtížné to pochopit“. Duchovní Jan Kucharski, který se zúčastnil obřadu, odpověděl na otázku týkající se knih Harryho Pottera, že tento druh literatury je v rozporu s Božím slovem a měl by být vyřazen. Pořadatel této akce se později, pod tlakem veřejnost, se za spálení knih omluvil.

Zdroj: pz.czstandard.co.uk