Prezident USA Donald Trump uvažuje o tom, že by američtí vojáci mohli zaútočit na ruské a íránské vojáky v Sýrii při útoku proti vládní armádě SAR, píše list The Wall Street Journal s odkazem na nejmenované americké úřední osoby.

Zdroje WSJ prohlásily, že syrský prezident Bašár Asad „schválil použití chlorinu při útoku na poslední velkou baštu vzbouřenců v zemi", za kterou je považován Idlib. Může to vyprovokovat odvetný úder amerických ozbrojených sil, dodává list.

„Pentagon připravuje válečné scénáře, ale pan Trump se zatím nerozhodl, co má být konkrétně považováno za důvod pro vojenskou reakci a podniknou-li USA útok na ruské nebo íránské vojenské síly, jež pomáhají panu Asadovi v Sýrii," píše list, který se odvolává na nejmenované americké úřední osoby.

Tyto osoby ale nedokázaly potvrdit WSJ, že USA podniknou letecký útok v případě použití otravných látek v Sýrii.

The Wall Street Journal píše, že místo vojenských způsobů může Washington použít ekonomické sankce proti konkrétním syrským úředníkům.

„Neříkali jsme, že USA použijí vojenskou sílu v reakci na útok. Máme k dispozici politické nástroje, máme ekonomické nástroje. Existuje řada různých odvetných akcí z naší strany, udělá-li Asad tento neuvážený a nebezpečný krok," sdělil jeden z vysokých zdrojů WSJ z Bílého domu.

Zdroj:  wsj.com