Donald Trump se na summitu v Biarritzu pohádal s kolegy z G7, protože trval na navrácení Ruska do klubu, píše britský list The Guardian. (Foto: Flickr)

V článku se praví, že lídři ostatních zemí Velké sedmičky nepodpořili návrh amerického prezidenta, v důsledku čehož vypukla ostrá diskuse. Trump podle informace novin nesouhlasil s argumenty partnerů.

Dále se zdůrazňuje, že si japonský premiér Šinzó Abe zachoval neutralitu. S americkým prezidentem souhlasil navíc italský premiér Giuseppe Conte.

Ostatní účastníci summitu, včetně hlavy Evropské rady Donalda Tuska, se rozhodně vyslovili proti obnovení rozšířeného formátu.

„Pak se začala situace, mírně řečeno, vyhrocovat,“ sdělil listu zdroj z diplomatických kruhů.

Dodal, že podle Trumpova názoru „má být Rusko přítomno v síni“ za účelem projednání problémů Íránu, Sýrie, a KLDR. Americký prezident přistoupil předtím na návrh francouzského kolegy Emmanuela Macrona ohledně pozvání Ruska na summit G7 v USA v roce 2020.

Putin prohlásil, že Rusko nevylučuje možnost obnovení formátu G8, avšak „není to hlavní cíl“.

Rusko přestali zvát na schůzky sedmi předních světových mocností po událostech na Krymu a Ukrajině v roce 2014.

Předseda Mnichovské konference pro bezpečnost Wolfgang Ischinger sdělil předtím v rozhovoru pro Die Welt, proč nemohou znovu pozvat Rusko do G8.

Podle jeho slov vypadá návrat Ruska do klubu jako logický krok, poněvadž za jeho účasti bude překonání složitých světových problémů jednodušší.

„Formát G8 byl velice užitečný, jelikož spolu s Ruskem se daly částečně řešit skutečně komplikované a závažné problémy. Ale sami jsme vyloučili Rusko kvůli událostem na Ukrajině. Nebyl jsem tenkrát jediný, kdo to považoval za taktickou chybu,“ řekl Ischinger.

Nicméně zdůraznil, že návrat Ruska do G8 je vyloučen, protože se to negativně projeví na Ukrajině.

„Byla by to facka Ukrajině, drtivá porážka našich ukrajinských partnerů. Byla by to morální a politická ostuda pro Západ,“ dodal Ischinger.

Politik také poznamenal, že G7 již nehraje hlavní úlohu v světové politice, protože neexistuje jednota západních států, a proto nedokážou dosáhnout podstatných výsledků.

Reakce Moskvy

Rusko nikdy nenastolilo z vlastní iniciativy otázku svého návratu do G8, nikdy nikoho o nic nepožádalo, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Po všechny tyto roky jsme ani jednou nenastolili iniciativně téma osmičky v kontaktech s kýmkoli, a upřímně řečeno, jsme to vůbec neměli na mysli, když jsme pracovali na svých zahraničně-politických plánech,“ prohlásil ministr na tiskové konferenci k výsledkům jednání s ministrem zahraničí Angoly Manuelem Augustem.

Lavrov poznamenal, že na osmičku si najednou vzpomněli západní kolegové, přičemž hned v nějakých veřejných komentářích. „Vzniká dojem, že členové G7 začali sami jeden druhého o něčem přesvědčovat, anebo naopak, něco jeden druhému rozmlouvat. Nemáme s tím nic společného,“ řekl.

„Nikoho jsme o nic nežádali. Jak jsem již řekl, dozvěděli jsme se o tomto tématu z veřejných prohlášení některých západních kolegů, ale žádná prohlášení ohledně toho jsme nečinili, a nehodláme to dělat. Život kráčel daleko vpřed. Jak řekl prezident (Vladimir) Putin v Breganconu, nevyhýbáme se kontaktům se zeměmi, jež patří do G7, ale dnes se řeší hlavní otázky, jde-li o světovou ekonomiku, světovou politiku, včetně té finanční, v G20. Do té patří všichni členové G7, a všichni členové BRICS, a naše pozice v G20 závisí na přístupech, jež se koordinují v sdružení BRICS,“ zdůraznil ministr.