Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a prezidentův poradce pro národní bezpečnost Jon Bolton opakovaně vyzývaly Rusko, aby se nevměšovalo do záležitostí Venezuely. Moskva však jakékoliv vměšování rozhodně odmítala. (Foto: Sputnik)

Po rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem to vypadá, že mu dal jeho americký kolega Donald Trump za pravdu.

V pátek proběhl telefonický rozhovor mezi prezidenty Ruska a USA, Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem, který trval asi 1,5 hodiny. Během něj oba lídři diskutovali o řadě otázek, včetně situace ve Venezuele.

„Mluvili jsme o mnoha věcech a jedním z témat byla Venezuela. (Vladimir Putin, pozn. red.) se ve Venezuele nechce angažovat. Chce pouze, aby ve Venezuele došlo k něčemu pozitivnímu. Mám stejný názor,“ řekl novinářům Trump během páteční schůzky se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim.

Americký prezident zdůraznil, že USA chtějí poskytnout Venezuele humanitární pomoc, včetně dodávek vody a potravin pro „hladovějící obyvatelstvo“.

„Myslím si, že naše konverzace s prezidentem Putinem o Venezuele byla velmi pozitivní,“ dodal Trump.

Toto prohlášení však protiřečí dřívějšímu obviňováním Moskvy ze strany dalších členů Trumpovy administrativy. Podle nich se totiž Rusko vměšuje do vnitřních záležitostí této latinskoamerické země.

Ve středu Pompeo v telefonickém rozhovoru šéfovi ruské diplomacie Sergeji Lavrovovi řekl, aby se Rusko přestalo vměšovat do situace ve Venezuele. Lavrov podobná prohlášení označil za „surrealistická“ a zdůraznil, že zásadním postojem Ruska je nevměšování se do záležitostí jiných zemí.

Dříve John Bolton vyzval země, které se nenacházejí na západní polokouli, aby nerozmisťovaly své vojenské síly ve Venezuele. Poradce pro národní bezpečnost dal také najevo, že Monroeova doktrína je stále „naživu“.

Zvláštní zmocněnec Spojených států pro Venezuelu Elliot Abrams upozornil, že USA mohou na Rusko uvalit sankce kvůli jeho vojenské podpoře Venezuely.

V pátek nejmenovaný zdroj televizi CNN sdělil, že se Trump vyptával na věrohodnost informací amerických zpravodajských služeb ohledně Venezuely. Příčinou mělo být neúspěšné vojenské povstání proti prezidentovi Nicolasovi Madurovi.

Zdroj:  snews.com