Populace primátů je zničena v obrovském měřítku v jednom z nejvíce křehkých a jedinečných biotopů na Zemi. To vše se děje kvůli levnému palmovém oleji, který se přidává do nepotřebných výrobků v supermarketech. (Foto: Flickr)

Palmový olej je relativně nový fenomén, o kterém se mluví pouze posledních 20 let, nebo od doby, kdy si společnosti uvědomily, jaké levné by bylo vyrábět ho.

Neexistuje pro ně žádná hranice, kterou by nezničily jménem zisku.

Palmový plej představuje levnější alternativu oproti zdravějším přísadám, jako jsou olivový olej, či kokosový olej. Můžete ho najít téměř ve všem – od rychlého občerstvení až po šampony.

Možná nejhorší skutečností je, že pro nás není vůbec dobrý. Pokaždé, když ho sníte, poškozuje vaše srdce. Není vhodný dokonce ani pro kosmetické účely.

Mezi nejvíce zasažené oblasti patří Borneo, Sumatra, Indonésie a Malajsie, přičemž rozsah záhuby je hrozný.

Lesní pracovníci jsou instruováni, aby vyčistili VŠE, co se jim dostane do cesty, včetně živočišných biotopů a dokonce zvířat samotných.

Existují zprávy o tom, kdy pracovníci honili orangutany svými nákladními automobily a jejich těla byla nalezena poraněna mačetami.

Kvůli tomuto odlesňování čistě pro výrobu palmového oleje bylo za posledních 20 let zničeno 90 % živočišné plochy orangutanů. Pokud bude tato situace pokračovat stejným tempem, orangutani vyhynou během několika let.