Vědci z Massachusettské univerzity dospěli k závěru, že stroj času schopný přenést člověka do minulosti lze postavit s pomocí dvou holých singulárností (naked singularity). Píše o tom Science Alert.

Obecná teorie relativity připouští existenci uzavřených křivek podobajících se času za specifických podmínek, jež brání porušení principu příčinnosti. Takovým způsobem příroda zabraňuje vzniku paradoxů kvůli cestování časem.

Avšak časové smyčky mohou vzniknout v případě existence ve fyzikálním systému exotické látky s negativní hmotností, jejíž existence ve vesmíru není dokázána.

Ve své nové práci fyzici  uvedli, že v některých případech mohou časové smyčky vznikat bez exotické látky. Za tímto účelem je třeba umístit paralelně dvě super dlouhé tyče, v jejichž centru se nachází singulárnost, bod s nekonečnou hustotou, teplotou a tlakem.

Podle dnešních vědeckých představ se singulárnosti nacházejí v centru černých děr, ale v daném případě musí být uzavřeny horizontem událostí. Pak vznikne mezi tyčemi uzavřená křivka podobající se času.

Zdroj:  sciencealert.com