Americký prezident Donald Trump, představující „dohodu století“ o urovnání na Blízkém východě, prohlásil, že Palestincům dává historickou příležitost k vytvoření vlastního státu. (Foto: Flickr)

„Chci, aby tato dohoda byla pro Palestinu vynikající. Dnešní dohoda je pro Palestince historickou příležitostí konečně dosáhnout vytvoření nezávislého státu. Po 70 letech nedostatku pokroku to může být poslední příležitost, jakou kdy budou mít," řekl.

Podle amerického prezidenta, pokud budou Palestinci souhlasit, mohou zdvojnásobit své území.

Trump představil „dohodu století“ v Bílém domě za přítomnosti izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Vysvětlil, že se jedná o nejpodrobnější dokument týkající se tohoto problému.

„Dnes Izrael dělá velký krok směrem k míru,“ dodal Trump.

Podle jeho slov si Palestinci „zaslouží lepší život“, ale spadli do „pasti teroristické aktivity“. Dodal, že plán urovnání na Blízkém východě má 80 stran a je to nejpodrobnější dokument týkající se této otázky.

Podle Trumpova plánu zůstane Jeruzalém nedělitelným hlavním městem Izraele.

Americký prezident také dodal, že USA otevřou velvyslanectví pro Palestince ve Východním Jeruzalémě.

„Tato mapa více než zdvojnásobí palestinské území s palestinským hlavním městem ve Východním Jeruzalémě, kde Amerika s hrdostí otevře velvyslanectví," řekl.

Dohoda století je palestinsko-izraelský plán urovnání, vytvořený současnou administrativou USA. Z různých důvodů se zveřejnění dokumentu opakovaně odkládalo. Washington začal rozvíjet mírovou iniciativu asi před třemi lety. Toto úsilí vedl Trumpův poradce Jared Kushner a asistent amerického prezidenta Jason Greenblatt. Americká média informovala, že nový plán bude zaměřen na ekonomiku a investice.

Palestinci v rámci mírového procesu s Izraelem, který je v současné době pozastaven, požadují, aby budoucí hranice mezi dvěma suverénními státy vedly v liniích, které existovaly před šestidenní válkou v roce 1967, s možnou výměnou území. Doufají, že na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy vytvoří vlastní stát, a Východní Jeruzalém chtějí udělat jeho hlavním městem. Izrael však odmítá vrátit se k hranicím z roku 1967, tím spíše dělit se s Araby o Jeruzalém, který již prohlásil za své věčné a nedělitelné hlavní město.

Zdroj: snews.com