Šéf Bílého domu se rozhodl prodloužit nařízení o sociální vzdálenosti kvůli epidemii koronaviru až do konce příštího měsíce. (Foto: Youtube)

Zároveň Donald Trump předpokládá, že pokud celkový počet úmrtí na nemoc v USA nepřesáhne 100 tisíc, bude to znamenat „dobrou práci“ amerických úřadů.

Zatímco koronavirus se šíří do Spojených států jako požár, prezident Trump, dříve skeptický, nyní požaduje více než kdy jindy sociální vyloučení. Chce, aby toto opatření zůstalo v platnosti několik týdnů. A starostlivě odmítá svůj dřívější předpoklad, že část země se bude moci otevřít na Velikonoce, uvedla CNN.

To vše se děje na pozadí toho, jak se Amerika stává místem největšího počtu případů infekcí COVID-19 – téměř 140 tisíc, které překonávají jiné země světa. Navíc pouze v posledních dnech se počet úmrtí ve Spojených státech zdvojnásobil a přesál 2,5 tisíce.

Celosvětový počet případů infekce se rychle blíží 750 tisícům. V mnoha částech světa zdravotnický personál prosí o zvýšení dodávek ochranných prostředků, o poskytnutí více nemocničních lůžek a samozřejmě i o umělá ventilační zařízení. Starosta New Yorku prohlašuje, že současné rezervy města jsou dostačující pouze na týden, a naléhavě potřebuje další stovky ventilačních zařízení. 

U korespondenta CNN Jeremy Diamonda v Bílém domě vyvolaly otázky opatření, která přijal prezident k vyřešení koronavirové krize na federální úrovni, a jeho měnící se interpretace událostí.

Jeremy Diamond, korespondent Bílého domu CNN: „V neděli prezident Trump oznámil, že prodlouží směrnici o sociální vzdálenosti, aby zpomalil šíření koronaviru v USA. Řekl, že tento příkaz se bude nadále vztahovat na všechny obyvatele země až do konce dubna. A to vše několik dní poté, co prezident vznesl předpoklad, že by mohl začít otevírat hospodářství země do velikonoční neděle.

Prezident učinil tento předpoklad teprve před několika dny. Je však zřejmé, že odborníci na zdraví ho přesvědčili o potřebě zachovat tato omezení, aby se předešlo nejhoršímu vývoji situace s počtem obětí (nemoci).

Přesto prezident uznal, že na koronavirus může zemřít 100 000 Američanů. Na začátku neděle tuto prognózu vyslovil Anthony Fauci, přední odborník ve zdravotnictví. A prezident řekl, že pokud se mu podaří nepřekročit tento limit, pak se mu zdá, že bude vykonána dobrá práce.“

Donald Trump, americký prezident: „Pokud se, jak říkáme, podaří zastavit (ztráty kvůli koronaviru) do 100 tisíc – je to hrozná hodnota, může být dokonce nižší, ale v oblasti 100 tisíc; mluvíme o čísle mezi 100 a 200 tisíci – tak to znamená, že jsme spolu odvedli dobrou práci.“

Zdroj: pz.cz