Bývalý velitel české vojenské zpravodajské služby Andor Šándor okomentoval slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o „mozkové smrti“ NATO. Je to třeba vnímat spíše vážně, píše a varuje, že Evropa má před sebou bezpečnostní problém. (Foto: Flickr)

„NATO je ve stavu mozkové smrti, uvedl Macron a vyzval k posílení obrany. To prohlásil francouzský prezident. Nejsem lékař, ale vím, že když je někdo prohlášen, že se nachází ve stavu mozkové smrti, cesta do pohřební služby je nevyhnutná. I když Francie nikdy nebyla horlivým členem Aliance a měla problém s tím, že ji vedou Američané, je jeho výrok nutné brát spíše vážně,“ napsal Šándor na Facebook.

Podle něj si ve Washingtonu myslí, že hlavní hrozby pocházejí z Číny, Severní Koreji a Íránu. Americký prezident Donald Trump, dodává Šándor, jasně poukazuje na to, že nepotřebuje severoatlantické spojence při čelení těmto hrozbám. 

„Možná ho (pozn. NATO) nepotřebuje vůbec. Jenže nahradit Alianci evropskými kapacitami je obrovský problém z řady důvodů. Navíc Británie, země s jadernými zbraněmi mající nejlepší armádu v Europě, opouští EU. Evropo, máme problém!!“ uvádí.