Vědci z NASA rozpečetili vzorky měsíční horniny dopravené na Zemi v roce 1972 během mise Apollo 17, sdělil Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). (Foto: Youtube)

„Vědci z NASA otevřeli (nádobu) se vzorky kamenů a půdy z Měsíce dopravených na Zemi misí Apollo 17, čisté vzorky kamení a regolitu doby Apollo byly rozpečetěny poprvé po více než 40 letech,“ sdělili v NASA.

Vzorky, které astronauti výpravy Apollo 17 Eugene Cernan a Harrison (Jack) Schmitt odebrali v roce 1972 v měsíčním údolí Taurus-Littrow, byly uschovány v laboratoři měsíčních hornin při Johnsonově kosmickém středisku v Texasu.

V NASA sdělili, že se odběr horniny do 60 centimetrové tobolky konal pomocí vertikálního vrtání, díky čemuž se podařilo nedotčeně odebrat pořadí vrstev měsíční horniny.

„Otevření těchto vzorků umožní nové objevy v oblasti průzkumu Měsíce, umožní nové generaci vědců nacvičit technologie lepšího rozboru údajů, které získají astronauti během (budoucích) misí Artemis,“ prohlásil mluvčí Johnsonova kosmického střediska Francis McKubin.

„Dnes dokážeme udělat měření, jež nebyla během výprav Apollo možná,“ řekla v souvislosti s otevřením vzorků vědecká pracovnice NASA Sara Nobleová.

V lednu má být otevřen další vzorek z Měsíce zapečetěný před více než 40 lety. Podle Sary Nobleové „poskytne rozbor těchto vzorků maximální vědecké údaje o tom, co bylo získáno během programu Apollo.

A rovněž umožní novým generacím vědců nacvičit technologie, pomůže budoucím výzkumníkům, aby se lépe připravili na výpravy k Měsíci plánované na dvacátá léta“.

Po ukončení měsíčního programu Apollo přijala agentura NASA rozhodnutí, že uloží několik nedotčených vzorků měsíčních hornin odebraných během misí Apollo 15,16 a 17.


Foto: (Dave Edey and Romy Hanna/UTCT, UT Austin/NASA)

Nyní otevřána nádoba se vzorky má být několik měsíců zkoumána odborníky z Laboratoře měsíčních hornin, po čemž bude předána různým vědeckým týmům NASA za účelem výzkumů.

Zdroj:  sciencealert.com