Švédská ekologická a politická aktivistka Greta Thurnbergová na sobě po delší odmlce opět upozornila.

Tentokrát totiž zareagovala na Evropskou unii, konkrétně na absenci reakce této insitutuce na protesty, které probíhají ve Spojených státech a které vznikly v reakci na násilnou smrt Afroameričana George Floyda. Ten zemřel rukou policisty.

Mladičká ekoaktivistka se k celé věci vyslovila na svém účtu na Twitteru, kde uvedla, co si o celém incidentu (a nereagování na něj) myslí.

„Stále čekám na Evropskou unii a jednotlivé demokratické státy, až oficiálně odsoudí rostoucí policejní brutalitu a útoky na svobodná média v USA. Jak dlouho budeme stát opodál, přihlížet a mlčet?“ napsala ve svém příspěvku.

​Následně Thurnbergová okomentovala video, které zachycovalo protesty ve městě Buffalo na západě státu New York. Na záběrech je vidět starší muž, zhruba ve věku 75 let, kterého na ulici srazili k zemi dva policisté. Ostatní strážci zákona, kteří se nacházejí opodál, muže ležícího na zemi a krvácejícího z hlavy převážně ignorují.

Greta zareagovala na věc také na svém Facebooku, kde ostatní vyzvala ke „globální strukturální změně“. Rovněž prohlásila, že „století rasismu a sociální nespravedlnosti nezmizí samy od sebe.“
Švédská aktivistka však není jediná, komu se vražda černošského muže nelíbí. Odsoudila ji například i německá kancléřka Angela Merkelová.

„Vražda George Floyda je opět něčím opravdu, opravdu strašným,“ řekla a dodala: „Co si nyní počít? Rasismus je něco strašného. Společnost ve Spojených státech je velmi rozdělená. (…) Má očekávání od politiky stále jsou, že se pokusí o sjednocení a usmíření.“