Tři autobusy plné nedávno zadržených nelegálních přistěhovalců byly na Štědrý den vysazeny poblíž domu viceprezidentky Kamaly Harrisové. (Foto: Twitter / Christian Flores)

Texaské úřady sice nepotvrdily, zda za tím stojí, ale vysazení „je v souladu s předchozími akcemi guvernérů pohraničních států, kteří upozorňovali na imigrační politiku Bidenovy administrativy“, píše agentura AP.

Autobusy, které v sobotu pozdě večer dorazily před rezidenci viceprezidenta, vezly asi 110 až 130 lidí, uvedla Tatiana Labordeová, výkonná ředitelka agentury SAMU First Response, která spolupracuje s městem Washington na pomoci tisícům migrantů, kteří byli v posledních měsících vysazeni.

Místní organizátoři očekávali, že autobusy dorazí v neděli, ale v sobotu zjistili, že skupina dorazí do Washingtonu dříve, uvedla Labordeová. Mezi lidmi na palubě byly i malé děti.

Špatně načasované vysazení přišlo v době, kdy se teploty ve Washingtonu pohybovaly kolem 15 stupňů Felsheita (-9 stupňů Celsia), což je podle deníku Washington Post nejchladnější Štědrý den ve Washingtonu.

Podle Labordeho poskytla SAMU First Response deky a rychle migranty převezla do nových autobusů do jednoho z okolních kostelů, zatímco místní restaurace věnovala večeři a snídani.

Většina migrantů mířila do jiných destinací, přičemž se očekává, že zastávka ve Washingtonu bude dočasná.

Minulý týden úřad texaského guvernéra Grega Abbotta uvedl, že od dubna přemístili více než 15 000 migrantů do liberálních „měst útočišť“ – včetně Washingtonu, New Yorku, Chicaga a Filadelfie.

Harrisová, hraniční zmocněnec prezidenta Bidena, dohlížela na uvolnění omezení pro migranty, která způsobila příliv Středoameričanů, kteří opouštějí své země původu a míří na sever.

Zdroj: apnews.com