Představitelé Pentagonu ve středu oznámil, že zhruba jedna třetina americké armády odmítá očkování vakcínou proti Covid-19, a to navzdory značné míře infekce koronavirem v ozbrojených silách. (Foto: Flickr)

Generálmajor Jeff Taliaferro na jednání Kongresu odhalil vysokou míru odmítnutí, protože americké ministerstvo obrany nadále klasifikuje očkování proti COVID-19 jako dobrovolné, protože ještě není souhlas Federálního úřadu pro kontrolu léčiv s povinným očkováním.

„Míra přijetí očkování je někde na hranici dvou třetin,“ uvedl Taliaferro a zdůraznil, že tento údaj je založen na „startovacích  datech“.

Mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že neexistují žádné podrobné vojenské údaje o očkování, ale řekl, že dosud bylo podáno více než 916 500 vakcín.

Kirby uvedl, že míra odmítnutí je na stejné úrovni jako u běžné populace, kde vakcína nebyla nabízena zdaleka tak široce.

„My v armádě v zásadě zrcadlíme míru přijetí vakcíny americkou společnosti,“ řekl Kirby novinářům.

Vláda přitom zaúkolovala  armádu a Národní gardu, aby jejich členové pomohla očkovat veřejnost.

Kirby uvedl, že do konce tohoto týdne bude očkováno více než 1 milion příslušníků armády.

„Pentagon stanoví, že většina standardních očkování je povinná pro vojenský personál. Ale protože vakcíny COVID-19 byly schváleny pouze v naléhavých případech, nelze je lidem vnucovat,“ řekl Kirby.

„Právně máme skutečně stop, aby to pro naše vojáky a jejich rodiny bylo povinné.“ upozornil Kirby.

K tomu poznamenal, že ministr obrany Lloyd Austin vakcínu už dostal.

„Ministr chce, aby muži a ženy udělali to nejlepší a nejinformovanější rozhodnutí pro sebe, pro své zdraví a zdraví svých rodin,“ řekl Kirby.

Zdroj: channelnewsasia.com, pz.cz