Obchodní domy s komoditami a zajišťující výrobci jsou nuceni ukončit své krátké sázky na nikl, což přispělo k bezprecedentnímu stlačení krátkých pozic, které způsobilo, že ceny na Londýnské burze kovů (LME) vzrostly během dvou obchodních dnů až o 250 % nad 100 tisíc dolarů za tunu, než burza v úterý ráno vydala bezprecedentní rozhodnutí o pozastavení obchodování. (Foto: Shutterstock)

Parabolický pohyb cen započatý krátce poté, co Bidenova administrativa zvažovala zákaz dovozu ruské ropy, pomohl v pondělí vyvolat masivní squeez na komoditních trzích, zejména u ropy, plynu, niklu, hliníku, palladia a pšenice. Všechny dosáhly podle agentury Bloomberg několikaletých maxim nebo nových rekordních hodnot.

Jak jsme již dříve informovali, monstrózní stlačení přinutilo každého, kdo drží krátkou pozici na LME v niklu, složit dodatečné zajištění, aby zaplatil maržové výzvy nebo uzavřel pozice. Připomínáme, že obchodníci, těžaři a zpracovatelé obvykle využívají krátké pozice v derivátech k zajištění proti volatilitě dlouhodobých kontraktů nebo fyzických zásob. Někteří je používají čistě pro účely pákového efektu u směrových sázek.

A jak jsme poprvé uvedli včera večer, jednou z posledních potvrzených obětí je čínský podnikatel Xiang Guangda – známý jako „Big Shot“ -, který nashromáždil masivní krátkou pozici ve futures na nikl a nyní čelí miliardám dolarů v mark-to-market ztrátách po parabole kovu, jak samostatně informovala také agentura Bloomberg.

Guangda, který ovládá největšího světového producenta niklu, společnost Tsingshan Holding Group, uzavřel část krátké pozice své společnosti a možná bude nucen uzavřít celou pozici. Nebylo jasné, jaké jsou Guangdovy ztráty, ale údajně by mohly přesáhnout 2 miliardy dolarů.

Mezitím chaos v pokrývání krátkých pozic na LME přiměl burzu, aby v úterý pozastavila obchodování s niklem. Marže callů byly pro tuto chvíli vypočítány na základě pondělní uzavírací ceny 48 tis. dolarů. Někteří obchodníci tvrdí, že jim to připomíná „cínovou krizi“ z roku 1985, kdy burza na čtyři roky pozastavila obchodování s cínem, protože mnoho makléřů bylo nuceno ukončit činnost.

„Je to druhá nejhorší situace po cínových krizích,“ řekl Malcolm Freeman, makléř společnosti Kingdom Futures, který začal obchodovat na LME v roce 1974.

„Bylo to správné a mám pocit, že se pravděpodobně budou zabývat i zrušením dnešních obchodů,“ řekl Freeman.

Londýnská burza kovů k tomu dodala, že zruší všechny obchody uskutečněné v úterý o půlnoci britského času nebo po ní s fyzicky vypořádanými kontrakty na nikl na mezioborovém trhu a na LMEselect, uvádí se v e-mailovém oznámení.

Burza rovněž odloží dodání všech fyzicky vypořádaných kontraktů na nikl, které mají být dodány od 9. března, z důvodu pozastavení obchodování.

LME uvádí, že nejnovější oznámení má řešit nejnaléhavější otázky po „bezprecedentních“ událostech a že další sdělení budou vydána v průběhu dnešního dne, včetně sdělení týkajících se procesu znovuotevření trhu. „LME je odhodlána spolupracovat s účastníky trhu, aby zajistila jeho další řádné fungování.“

A tak se objevuje první příčina velkého stlačení trhu s niklem a další budou pravděpodobně oznámeny v následujících dnech či týdnech.

Zdroj: zerohedge.com