Srbsko odebralo průzkumné licence anglo-australské těžební společnosti Rio Tinto po týdnech protestů proti plánům na vybudování dolu na lithium. (Foto: Flickr)

„Všechna povolení byla zrušena… ukončili jsme činnost společnosti Rio Tinto v Srbsku,“ uvedla ve čtvrtek premiérka Ana Brnabičová.

Rozhodnutí přichází jen několik týdnů před dubnovými parlamentními volbami v Srbsku.

Vztahy mezi Bělehradem a Canberrou se v poslední době zhoršily také kvůli zacházení Austrálie se srbskou tenisovou hvězdou Novakem Djokovičem a jeho deportaci.

Djokovič, světová mužská tenisová jednička, který se nemohl zúčastnit Australian Open, podpořil protesty proti kontroverznímu dolu.

V prosinci zveřejnil na sociálních sítích snímky demonstrantů a zelené krajiny spolu s komentáři psanými v srbštině, jako například „čistý vzduch a voda jsou klíčem ke zdraví“ a „příroda je naše matka“.

V posledních měsících vyšly do ulic tisíce demonstrantů, kteří zablokovali hlavní silnice v několika městech včetně hlavního města Bělehradu a druhého největšího města v zemi Nového Sadu.

Tvrdí, že výstavba velkého dolu u města Loznica v západní části Jadarské doliny by mohla způsobit nenapravitelné škody na krajině a kontaminovat zásoby vody v regionu.

Společnost Rio Tinto již dříve uvedla, že jakýkoli rozvoj těžby v zemi bude splňovat domácí normy i normy Evropské unie v oblasti životního prostředí.

Zdroj: bbc.com