Bývalý premiér se zapojil do debaty o transgenderu a položil otázku, proč se politici v této otázce dostali do „zmatku“. (Foto: Flickr)

Tony Blair prohlásil, že „žena má vagínu a muž má penis“, když se ptal, proč se politici dostali do „zmatku“ ohledně práv transsexuálů.

Bývalý premiér trval na tom, že na definici toho, co je žena, není těžké odpovědět, přestože tato otázka v posledních letech trápila řadu vysoce postavených labouristických politiků, včetně sira Keira Starmera.

Sir Tony, který v roce 2007 konvertoval ke katolicismu, řekl časopisu Holyrood, že někteří lidé „skutečně cítí, že jsou ve špatném těle“ a měli by mít právo změnit své zákonné pohlaví.

Řekl však, že musí existovat ochrana pro prostory pro jedno pohlaví, jako jsou šatny a v rámci ženského sportu, protože „máte lidi, kteří mají stále mužské pohlavní orgány“.

Časopisu Holyrood řekl: „Nevím, jak se politika dostala do tohoto zmatku. Co je to žena? No, pro mě není moc těžké na to odpovědět.

„Rozhodně patřím ke škole, která říká, že z biologického hlediska je žena s vagínou a muž s penisem. Myslím, že to můžeme říct zcela jasně.

„Jde o to, že pokud si lidé chtějí změnit pohlaví… je to naprosto v pořádku a lidé by na to měli mít právo.

„Vůbec nepochybuji o tom, že existují lidé, kteří se skutečně cítí být ve špatném těle. Naprosto to chápu.“

Zdroj: telegraph.co.uk