Makedonci vyšli do ulic, rozzlobeni podmínkami návrhu na přístupové rozhovory s EU, které považují za ohrožení své identity. Podpora EU klesla na překvapivě nízkou úroveň. (Foto: Youtube)

V uplynulém týdnu vyšly do ulic hlavního města Skopje tisíce Makedonců, aby protestovaly proti tomu, co nazývají násilnou „bulharizací“ svého národa.

Protestující házeli na policii kameny, zápalné lahve a další předměty, zapalovali zábavní pyrotechniku a poškozovali vládní budovy včetně parlamentu a ministerstva zahraničí. Při násilných střetech bylo v úterý zraněno téměř 50 policistů.

Ve středu se násilí dále vystupňovalo, když se v centru Skopje střetly malé skupiny Makedonců a etnických Albánců, kteří tvoří asi 25 % obyvatelstva, což ohrozilo křehký multietnický mír v této balkánské zemi.

Napětí rostlo již několik týdnů poté, co Evropská unie nabídla Severní Makedonii zahájení přístupových jednání o plném členství – za určitých podmínek. Návrh formálně předložilo francouzské předsednictví EU, a proto se mu říká „francouzský návrh“.

Pro mnohé obyvatele Severní Makedonie, včetně hlavní opoziční strany VMRO-DPMNE, návrh ohrožuje identitu jejich národa tím, že se podřizuje požadavkům sousedního Bulharska.

Zdroj: dw.com