V Rusku existuje program zaměřený na vývoj „vražedných družic“, jež jsou schopné vyřadit ostatní kosmické přístroje z provozu. Tvrdí to deník The National Interest.

Deník připomíná, že na srpnové tiskové konferenci v Ženevě obvinila zástupkyně amerického ministra zahraničí Ilem Pobletová Rusko z vypuštění těchto družic. Moskva ale uvedla, že se jedná o inspekční družice vyvinuté za účelem identifikace problémů u jiných přístrojů.

Podle autora článku jsou ale možné obě verze. Podobné družice, které dokážou přesně manévrovat a sloužit k opravě, také totiž mohou vyřadit z provozu jiné kosmické přístroje.

Podle některých zpráv mělo Rusko od roku 2013 vypustit celkem 4 družice: Kosmos-2491, Kosmos-2499, Kosmos-2504 a Kosmos-2519, které jsou schopny provádět přesné úkony, pokračuje autor článku. A jak píše The National Interest, právě tyto přístroje rozhořčily zástupkyni amerického MZV.

V roce 2014 byla na oběžnou dráhu vypuštěna družice Kosmos-2499. Ta je, podle některých zpráv, testovacím vzorkem nového systému s plazmovým nebo iontovým raketovým motorem malého tahu.

V červnu roku 2017 byla vypuštěna družice Kosmos-2519, od níž se oddělila družice Kosmos-2521 a od té zase Kosmos-2523. Tyto kosmické přístroje pak vykonaly sérii nejasných úkonů, což se stalo jednou z příčin znepokojení Spojených států, píše časopis.

Inspekční družice jsou kosmické přístroje, které mají technické manévrovací možnosti za účelem pohybu po oběžné dráze a sledování či jiného druhu součinnosti s ostatními družicemi. Podobné přístroje vlastní i USA a Čína. Nejznámějším z nich je americký kosmický raketoplán X-37.

Zdroj:  nationalinterest.org