Uvádí se, že v současné době Černomořské loďstvo doprovází americkou loď USNS Yuma (T-EPF-8). V neděli o tom informovalo Národní centrum řízení obrany Ruské federace.

„Loď Yuma patří k vysokorychlostním přepravním plavidlům třídy Spearhead. Jedná se o víceúčelové nebojové lodě, které jsou určeny k rychlé přepravě vojáků, nákladu a vojenského vybavení, včetně tanků M1 Abrams, zásobovacích jednotek a provádění humanitárních záchranných operací,“ uvádí se. (Foto: Wikimedia)

Uvádí se, že daná loď vplula do vod Černého moře dne 14. září kolem 16.30 hod SEČ. Pohyb lodě přes Bospor monitorují i turecké zdroje.

Plavidlo je osmé v sérii 10 lodí tohoto typu. Yuma byla vyrobena dne 29. března 2016 a poprvé spuštěna na vodu v září roku 2017. Do provozu bylo uvedeno dne 21. dubna 2018.

Podle informací se letos jedná již o třetí návštěvu této lodi v Černém moři. Předchozí návštěva této lodi souvisela s přepravou amerických mariňáků do Oděsy, a to kvůli účasti na vojenských a námořních cvičeních Sea Breeze 2019. Daná cvičení se konala v červenci.

V současné době zatím není známo, za jakým účelem nyní daná loď zavítala do těchto vod. Lze však předpokládat, že se na jeho palubě nachází vojenský náklad pro Ukrajinu.