Maďarsko se nebude podílet na společném nákupu EU dalších 1,8 miliardy dávek vakcíny Corona od společnosti BioNTech/Pfizer. (Foto: Flickr / ilustrační)

Maďarsko jako jediný členský stát začátkem roku 2021, že od smlouvy odstupuje, a proto se na něj „smlouva nebude vztahovat“, uvedla po videokonferenci příslušných ministrů EU komisařka pro zdraví Stella Kyriakidesová.

„Všechny ostatní členské státy budou moci nakupovat vakcíny podle nové smlouvy.“ Evropská komise ve čtvrtek ráno oznámila, že „jménem všech členských států“ uzavřela dlouho avizovanou dohodu o nákupu.

EU se dohodla s firmou BioNTech se sídlem v Mohuči a jejím americkým partnerem Pfizer na závazné dodávce 900 milionů dávek vakcíny a zajistila si opci na dalších 900 milionů dávek na roky 2021 až 2023. Komise oznámila podpis smlouvy v polovině dubna.

Maďarsko se již nějakou dobu vydává vlastní cestou v oblasti vakcín covid-19. Například nakoupila vakcíny od ruských a čínských výrobců, které předtím nebyly v EU schváleny, a použila je k očkování svého obyvatelstva vedle vakcín objednaných prostřednictvím EU.

Aktualizace: Maďarsko následně otočilo a v prosinci 2021 se oficiálně zapojilo do třetího programu EU na nákup vakcín, aby ochránilo své obyvatelstvo před variantou Omicron, a objednalo 9,5 milionu dávek vakcíny od společnosti BioNTech/Pfizer.

Zdroj: epochtimes.de