„Odpovědět“ na vraždu generála Kásima Sulejmáního, někdejšího velitele elitních speciálních sil Kuds v rámci Íránských revolučních gard, se mohou pokusit aktéři uvnitř Spojených států. V pátek to prohlásil Sulejmáního nástupce, brigádní generál Esmaíl Ghaáni. (Foto: Pixabay)

„S tím, co jste udělali, jste zaměstnali hledače svobody po celém světě, a dokonce možná i někteří lidé ve vaší vlasti (USA, pozn. red.) odpoví na váš zločin,“ prohlásil Ghaáni během obřadu, který se konal u příležitosti výročí Sulejmáního smrti.

Velitel nevysvětlil, koho myslel lidmi uvnitř Spojených států či jaká může být jejich odpověď. Dříve ovšem íránští oficiální představitelé dávali najevo, že raketový útok na americké vojenské základny v Iráku, při kterém bylo zraněno zhruba 100 amerických vojáků, byl pouze „prvním úderem“ pomsty.

Nicméně v Teheránu se zdrželi komentářů, z nichž by vyplývalo, že se země uchýlí k atentátu proti představitelům americké armády nebo politikům. Ve čtvrtek velitel íránské armády prohlásil, že mezi politickou či vojenskou špičkou USA není člověk rovný Kásima Sulejmáního.

Ve svém pátečním projevu Ghaáni označil amerického prezidenta Donalda Trumpa, který vydal rozkaz k atentátu, za nejšpinavějšího člověka, který podlehl tlaku Izraele a Saúdské Arábie, aby se odhodlal k tomuto „nemoudrému“ kroku.

„Celý svět tě zapoví. Ti, kteří spáchali tento zločin, musí vědět, že se po celém světě najdou odvážní muži, kteří jsou připraveni potrestat ty, kteří to udělali,“ vzkázal velitel sil Kuds.

Předseda íránského nejvyššího soudu Ebrahim Raisi uvedl, že nepřátelé Íránu musí vědět, že nikde na světě nebudou v bezpečí, a to ani prezident Trump.

„Místo a čas (pomsty, pozn. red.) určí síly odporu,“ podotkl.

Tento týden íránský velvyslanec v Iráku uvedl, že íránská pomsta se naplní tím, že budou americké síly vyhnány z region, než přímou vojenskou konfrontací.

Zdroj:  voanews.com