Slibný ruský systém protivzdušné a protiraketové obrany S-500 Prometheus nenahradí S-400 a systémy předchozích generací, ale doplní je. Jeho hlavním úkolem bude boj proti raketám: hypersonickým a balistickým. Kromě toho Prometheus dokáže zasáhnout i družice z oběžné dráhy. (Foto: Ruské ministerstvo obrany)

Uvádí se, že systém S-500 bude využívat jak rakety z arzenálu S-400, například 40N6М s bojovým dosahem až 380 kilometrů, tak i ty nové, které nebyly v jiných systémech používány.

Například raketa 77N6-N je určena k transatmosférickému zachycení balistických raket ve výšce až 165 kilometrů. K ničení satelitů na nízkých oběžných drahách má S-500 k dispozici raketu 77N6-N1s malou jadernou hlavicí.

Takové informace uvedl vojenský expert z čínské rozhlasové stanice China National Radio, Shao Yonglin.

V blízké budoucnosti získá ruský systém protivzdušné obrany mnohem lakoničtější a jasnější strukturu, řekl expert. V současné době existuje několik typů zbraní pro každý bojový úkol a zónu odpovědnosti, což vytváří zmatek.

Z dlouhodobého hlediska budou úkoly protivzdušné a protiraketové obrany země směřovány především na tři protiletadlové systémy: S-350, S-400 a S-500.

„Předpokládám, že Prometheus bude umístěn daleko od hranic. Jedná se o systém protivzdušné obrany na dlouhé vzdálenosti (až 3 500 kilometrů) a nemá smysl jej nasazovat na první linii. Myslím, že prvním místem pro základnu S-500, bude Moskva,“ píše Shao Yonglin.

Podle daného experta systém S-500 změní rovnováhu protiraketové obrany Ruska a Spojených států. Tento proces však bude poměrně nenápadný, jelikož S-500 bude do bojové pohotovosti uveden postupně.

Nový systém PVO S-500

Výroba S-500 začala v červnu minulého roku. Jak řekl generální ředitel korporace Rostech, Sergej Čemezov, Rusko zatím nebude prodávat tyto komplexy „za žádné peníze“. Vyrábí se totiž v první řadě pro ruskou armádu.

Uvádí se, že daný systém má akční rádius 600 kilometrů. Bude schopen detekovat a zlikvidovat současně až deset balistických cílů letících rychlostí až sedm kilometrů za sekundu. Stejně tak bude moci zasáhnout bojové hlavice hypersonických raket.

Svými charakteristikami bude S-500 značně vynikat nad protiletadlovým raketovým komplexem S-400, který je nyní ve výzbroji, a také nad jeho americkým konkurentem Patriot Advanced Capability-3.

S-500 se vztahuje k velké třídě objektových systémů protivzdušné a protiraketové obrany – systémů, které mají chránit před vzdušným a kosmickým útokem území, objekty, skupiny objektů.

Je také možné, že S-500 se poprvé stane univerzálním raketovým protivzdušným systémem, který bude moci provádět i vzdušnou kosmickou obranu a bude moci pracovat „v terénu“ – na dříve nepřipravených pozicích. Také je dobře možné, že S-500 bude mít schopnost integrovat se spolu se specializovanými protiraketovými a protivzdušnými prostředky A-235 Samolet-M či 14C033 Nudol.

Zdroj: snews.com