Marii Butinové hrozí v USA 15 let odnětí svobody pro nic za nic, řekl prezident RF Vladimir Putin a uvedl, že se dotazoval všech ředitelů tajných služeb a zjistil, že o ní nic nevědí.

„Tak tam ta holka nešťastná sedí, naše Butinová, hrozí jí 15 let odnětí svobody, za co? Když jsem uslyšel, že se kolem ní něco děje, máme veřejnou akci, a já vůbec nemám co tajit, pro začátek jsem se dotázal všech ředitelů našich tajných služeb, kdo to je? Nikdo o ní vůbec nic neví, jediné, co o ní někdo ví, v Radě federace, že u někoho z náměstků zřejmě pracovala, a to je vše. A za to může dostat 15 let, co to vůbec je? Od samého počátku vymýšlet, co na ni pověsí na těch 15 let," řekl Putin na zasedání Rady pro lidská práva.

Maria Butinová byla v červenci zadržena v USA. Ruska byla obviněna ze spiknutí s cílem práce jako agentka zahraniční vlády bez registrace při Ministerstvu spravedlnosti USA a také bezprostředně z toho, že pracovala jako zahraniční agentka. Její advokát tvrdí, že nic nezákonného nedělala a její kontakty v USA jsou zcela vysvětlovány studiem na místní univerzitě v oboru mezinárodní vztahy.

Předtím televizní kanál ABC News uvedl s odkazem na dohodu Butinové s vyšetřovatelem, že přiznává vinu v některých bodech obvinění a je ochotna spolupracovat s vyšetřovacími orgány. Hrozí jí až pět let odnětí svobody, ale rozsudek může být zmírněn v závislosti na efektivitě této spolupráce.